Redakcja Polska

Szef MON wziął udział w przekazaniu dowództwa Eurokorpusu. Na jego czele pierwszy raz stanie Polak

29.06.2023 13:23
W Strasburgu, z udziałem ministra obrony Mariusza Błaszczaka, rozpoczęła się uroczystość przekazania dowodzenia Eurokorpusem. Na jego czele po raz pierwszy w historii stanie Polak - generał broni Jarosław Gromadziński. Jego zastępcą - od 1 września - będzie gen. bryg. Adam Rzeczkowski.
W Strasburgu szef MON wziął udział w przekazaniu dowództwa Eurokorpusu.
W Strasburgu szef MON wziął udział w przekazaniu dowództwa Eurokorpusu.Foto: TT @MON_GOV_PL

O tym, że radca koordynator szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego Jarosław Gromadziński stanie na czele wielonarodowego dowództwa szybkiego reagowania jako pierwsza - w lutym - poinformowała Informacyjna Agencja Radiowa.

Podczas uroczystości w Strasburgu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że "Eurokorpus to bardzo ważny element w łańcuchu dowodzenia, zarówno dla NATO, jak i Unii Europejskiej". - To również ważny element naszego bezpieczeństwa, szczególnie teraz, gdy Europa musi być zjednoczona przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę - podkreślił.

"Wartość dodana do korpusu"

Na początku czerwca generał Gromadziński mówił w Polskim Radiu 24, że dowodzenie Eurokorpusem będzie dużym i ważnym zadaniem, a zarazem dużym doświadczeniem. Wyraził nadzieję, że wraz z zespołem mu sprosta. W tym czasie ma pokazać Polskę jako wartość dodaną do korpusu. Ze względu na sytuację na Ukrainie Eurokorpus otrzymał zadanie większej integracji z NATO.

- Już w listopadzie dowództwo Eurokorpusu będzie przechodziło certyfikację z wykorzystaniem ośrodka NATO-wskiego w Stavanger do poziomu dorównującemu rodzinie korpusów NATO na poziomie wyszkolenia, czyli połączonego dowództwa. W następnym roku będę miał wyzwanie poprowadzić korpus do poziomu unijnego dowództwa polowego, do dowodzenia operacjami Unii Europejskiej - poinformował Jarosław Gromadziński w Polskim Radiu 24.

18 Dywizja Zmechanizowana

Jarosław Gromadziński był wcześniej odpowiedzialny za tworzenie 18 Dywizji Zmechanizowanej. Potem służył w Międzynarodowym Zespole do spraw Pomocy Ukrainie w niemieckim Wiesbaden, gdzie razem z amerykańskimi wojskowymi odpowiadał za szkolenie ukraińskiej armii. Swoje doświadczenia chce przełożyć na Eurokorpus, którego zaletami - jak wskazał - są kompatybilność z NATO oraz współpraca z elementami cywilnymi.

Eurokorpus działa od 1993 roku. Tworzy go sześć państw ramowych - Niemcy, Francja, Hiszpania, Belgia, Luksemburg, a w 2022 roku do tego grona dołączyła Polska. Eurokorpus odpowiada za udział oddziałów sojuszniczych w operacjach kryzysowych, humanitarnych i ratunkowych.

IAR/PAP/ho

"To historyczny dzień". Do Polski przybyły pierwsze czołgi Abrams

28.06.2023 15:30
Do Polski trafiła pierwsza partia czołgów Abrams, które zakupiliśmy u Amerykanów. Minister Mariusz Błaszczak symbolicznie przekazał maszyny Wojsku Polskiemu.

Prezydent Duda podsumował wizytę w Kijowie. "Dzień bardzo ważnych rozmów politycznych"

29.06.2023 08:41
Prezydent Andrzej Duda oświadczył, że na najbliższym szczycie NATO będzie musiało zająć się sytuacją na Białorusi, w tym relokacją w tym kraju członków i lidera Grupy Wagnera. Po powrocie do Polski z Kijowa podkreślił, że nasz kraj będzie tego oczekiwał.

Co zmieniła wojna? Brytyjski tygodnik: "Francja i Niemcy straciły przewagę, Polska i Wielka Brytania wysunęły się na pierwszy plan"

29.06.2023 13:10
Wojna na Ukrainie złamała francusko-niemiecką oś, która niegdyś definiowała Europę, a teraz inicjatywę przejmują Wielka Brytania i Polska - pisze w najnowszym numerze brytyjskiego tygodnika „The New Statesman” prof. Maurice Glasman, politolog z St Mary’s University w Londynie.