O sukcesach na lewym brzegu Dniepru poinformowało dowództwo ukraińskiej Piechoty Morskiej. Jak czytamy w komunikacie, ich żołnierze we współpracy z innymi rodzajami wojsk zajęli i umocnili się na kilku przyczółkach, zabili też ponad 1 200 Rosjan, a ponad dwa tysiące ranili. Ponadto zniszczyli 24 czołgi i niemal 90 systemów artyleryjskich, w tym moździerzy.
00:48 12664359_1.mp3 Ukraińska armia po raz pierwszy oficjalnie potwierdziła, że prowadzi działania bojowe na lewym brzegu Dniepru. Wcześniej o desancie ukraińskich oddziałów na lewobrzeżnej chersońszczyźnie informowały media i analitycy wojskowi. Ukraińcom udało się tam zająć terytoria i zniszczyć skład osobowy oraz sprzęt wojskowy Rosjan. O szczegółach Paweł Buszko (
Nieoficjalnie wiadomo, że Ukraińcy od kilku tygodni prowadzą desant i działania bojowe na lewym wybrzeżu Dniepru w obwodzie chersońskim. Zintensyfikowali je na początku listopada. Według doniesień prasowych udało się im przerzucić przez rzekę trzy brygady i pojazdy opancerzone oraz zająć przyczółki między innymi na wysokości miasta Chersoń w okolicach zniszczonego Mostu Antonowskiego i dalej w przybrzeżnym pasie ponad 30 kilometrów na północny wschód wzdłuż Dniepru.
Coraz cięższa sytuacja wokół Awdijiwki
Coraz gorsza sytuacja panuje na froncie walk o Awdijiwkę. Rosjanie zajmują pozycje wokół miasta, zwłaszcza na jej północnej flance. Chcą przejąć miejscowe zakłady koksochemiczne i okrążyć ukraińskich obrońców miasta.
00:53 12664841_1.mp3 Coraz gorsza sytuacja panuje na froncie w walkach o Awdijiwkę. Rosjanie przesuwają swoje pozycje wokół miasta, zwłaszcza na północnej flance. Chcą zająć miejscowe zakłady koksochemiczne i okrążyć ukraińskich obrońców miasta. O szczegółach Paweł Buszko (IAR)
Rosjanie w prowadzonej od ponad miesiąca ofensywie na Awdijiwkę stracić mogli nawet 10 tysięcy swoich żołnierzy. To jedna czwarta sił, które zgromadzili na tym odcinku. Ogromnym kosztem udaje się im jednak przesuwać co jakiś czas swoje pozycje. Zbliżyli się do zakładów koksochemicznych, z których Ukraińcy uczynili fortecę trudną do zdobycia.
Jak jednak wskazuje analityk wojskowy Ołeksandr Musijenko - należy rozpatrywać także najgorsze scenariusze, w których być może Ukraińcy będą musieli się wycofać. Jak dodaje, jeśli wróg zacznie zamykać otoczenie nie można dopuścić, aby ukraińskie oddziały znalazły się w kotle.
Awdijiwka to, przed wojną 30 tysięczne miasto leżące na przedmieściach okupowanego Doniecka. Rosjanom nie udało się go zdobyć, poczynając od 2014 roku.
IAR/dad