Redakcja Polska

Alaksandr Łukaszenka podpisał ustawę, która zapewnia mu dożywotni immunitet

05.01.2024 08:30
Ustawa w istocie ma na celu ochronę jedynie liczącego 69 lat dyktatora, który od 1994 roku niepodzielnie rządzi Białorusią.
Aleksander Łukaszenka podpisał ustawę, która zapewnia mu dożywotni immunitet
Aleksander Łukaszenka podpisał ustawę, która zapewnia mu dożywotni immunitetDrop of Light/shutterstock

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka podpisał w czwartek ustawę, która daje mu dożywotni immunitet chroniący przed odpowiedzialnością karną i uniemożliwia liderom opozycji mieszkającym za granicą start w przyszłych wyborach prezydenckich - poinformowała agencja Associated Press.

W teorii ustawa dotyczy każdego byłego prezydenta Białorusi i członków jego rodziny. W istocie ma na celu ochronę jedynie liczącego 69 lat dyktatora, który od 1994 roku niepodzielnie rządzi Białorusią. Zakłada, że prezydent i członkowie jego rodziny będą mieli zapewniony dożywotni immunitet od odpowiedzialności karnej, w tym za "czyny popełnione w związku z wykonywaniem swoich uprawnień prezydenckich". Nowe przepisy zapewniają mu też emeryturę w wysokości pensji urzędującego prezydenta, ochronę, a także opiekę medyczną przysługującą głowie państwa. Po ustąpieniu ze stanowiska prezydent stanie się również stałym dożywotnim członkiem wyższej izby białoruskiego parlamentu. 

Nowe regulacje prawne zakładają też, że o urząd prezydenta mogą się ubiegać jedynie osoby, które od urodzenia są obywatelami Białorusi, mają nie mniej niż 40 lat, z czego przez ostatnie 20 bez przerwy mieszkają na terytorium kraju, i nigdy nie mieli zezwolenia na pobyt w innym państwie. To w praktyce uniemożliwia kandydowanie liderom opozycji, którzy przebywają od lat na emigracji w obawie przed aresztowaniem - pisze AP. Dodaje, że w istocie ustawa wydaje się mieć na celu dalsze wzmocnienie władzy Łukaszenki i wyeliminowanie potencjalnych przeciwników w następnych wyborach, które mają się odbyć w 2025 roku.

Agencja przypomniała, że w sierpniu 2020 r. Białorusią wstrząsnęły masowe protesty po tym, jak reżim Łukaszenki sfałszował wybory, po których dyktator ogłosił się prezydentem na kolejną, szóstą kadencję. Państwa Zachodu i opozycja zgodnie uznały wybory za sfałszowane. Białoruski aparat państwowy brutalnie stłumił protesty - aresztowano kilkadziesiąt tysięcy osób, wiele z nich było torturowanych. Zasądzono dużą liczbę długoletnich wyroków pozbawienia wolności, wiele osób wyjechało z Białorusi. 

Przebywająca na emigracji liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedziała, że nowa ustawa jest odpowiedzią Łukaszenki na jego "strach przed nieuniknioną przyszłością". "Łukaszenka, który zniszczył życie tysiącom Białorusinów, zostanie ukarany zgodnie z prawem międzynarodowym i żaden immunitet go przed tym nie ochroni, to tylko kwestia czasu. Zapewniam, że dyktator zostanie postawiony przed sądem" - dodała Cichanouska, przypominając, że na Białorusi przebywa w więzieniach około 1500 więźniów politycznych, w tym laureat Pokojowej Nagrody Nobla Aleś Bialacki

PAP/ks

"Porywają przyszłość Ukrainy". Łotwa potępia przesiedlenia ukraińskich dzieci do Rosji i Białorusi

22.12.2023 09:29
Łotewski parlament przyjął rezolucję, w której potępił nielegalne i przymusowe przesiedlenie ukraińskich dzieci przez Rosję i Białoruś na terytoria obu tych krajów. Zaapelował też do organizacji międzynarodowych, aby aktywniej zaangażowały się w ich powrót do domu.

Rzecznik MSZ: Polska będzie zabiegać na arenie międzynarodowej o uwolnienie Andrzeja Poczobuta

22.12.2023 17:44
Rzecznik resortu spraw zagranicznych Paweł Wroński zapewnił, że Polska będzie zabiegać na arenie międzynarodowej o uwolnienie Andrzeja Poczobuta. Polski działacz na Białorusi od ponad tysiąca dni przebywa w więzieniu.

Na Białorusi władze odcinają społeczeństwo od mediów niezależnych

02.01.2024 08:30
W 2023 r. na Białorusi władze kontynuowały ataki na media niezależne, wpychając je w kategorię „ekstremizmu” i prześladując