Redakcja Polska

Litwa obchodzi dziś dzień niepodległości. Wśród twórców państwa był też Polak

16.02.2024 12:26
Każde pokolenie ma swoją własną walkę o wolność i stoi przed wielkimi wyzwaniami - powiedziała litewska premier Ingrida Šimonyte w dniu odzyskania przez Litwę niepodległości. Nawiązała tym samym do trudnej sytuacji geopolitycznej. 106 lat temu w przywracanie Litwy na mapę świata zaangażował się również Polak - brat prezydenta Gabriela Narutowicza.
Audio
  • Litwa obchodzi dziś Dzień Odrodzenia Państwa. 16 lutego 1918 roku w przywracanie Litwy na mapę świata zaangażował się również Polak - brat prezydenta Gabriela Narutowicza, który był członkiem Litewskiej Rady Państwowej - Taryby. Materiał Kamila Zalewskiego
  • 16 lutego 1918 roku w przywracanie Litwy na mapę świata zaangażował się również Polak - brat prezydenta Gabriela Narutowicza, który był członkiem Litewskiej Rady Państwowej - Taryby. Rozmowa Kamila Zalewskiego z Tomaszem Bożerockim [posłuchaj]
Litewski parlament - Seimas. Zdjęcie ilustracyjne
Litewski parlament - Seimas. Zdjęcie ilustracyjneBirute Vijeikiene / Shutterstock.com

Ingrida Šimonyte, nawiązując do trudnej historii Litwy, przypomniała, że "brutalna inwazja Kremla na Ukrainę wyraźnie pokazała, że w dzisiejszym świecie nadal bardzo agresywnie próbuje się atakować wolność, demokrację i łamać prawa człowieka". "Wyciągając pomocną dłoń do Ukrainy, walczymy też o naszą przyszłość i o to, by Litwa nigdy nie zmieniła się w labirynty ruin i okopów" - czytamy w oświadczeniu szefowej litewskiego rządu.


Posłuchaj
00:42 12818033_1 (1).mp3 Litwa obchodzi dziś Dzień Odrodzenia Państwa. 16 lutego 1918 roku w przywracanie Litwy na mapę świata zaangażował się również Polak - brat prezydenta Gabriela Narutowicza, który był członkiem Litewskiej Rady Państwowej - Taryby. Materiał Kamila Zalewskiego

 

16 lutego 1918 roku Litewska Rada Państwowa - Taryba - ogłosiła w Wilnie przywrócenie niepodległego państwa litewskiego. Tomasz Bożerocki, historyk z Uniwersytetu Wileńskiego, w rozmowie z Polskim Radiem przypomina, że pod Aktem Niepodległości podpisał się też Stanisław Narutowicz, szlachcic ze Żmudzi i ziemianin. - To nie musi dziwić nikogo, że jeden z braci - Gabriel - został pierwszym prezydentem Polski, a drugi był członkiem Rady, która odbudowywała Litwę po 123 latach niewoli - wyjaśnia Tomasz Bożerocki. - Stanisław uważał, że trzeba odbudować tamtą wielką Litwę, Wielkie Księstwo Litewskie. Miał sympatię Litwinów i dobrze odnalazł się w tamtym środowisku - dodaje historyk.

Z okazji Dnia Odrodzenia Państwa Litewskiego na całej Litwie odbywają się dziś uroczystości. W Wilnie przed gmachem Ministerstwa Obrony prezentowany jest sprzęt wojskowy, a wieczorem w mieście zapłoną tradycyjnie symboliczne ogniska oraz odbędzie się pochód z pochodniami.


IAR/dad

Polonika zaczyna nabór do programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat. Edycja 2024"

15.02.2024 18:14
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika po raz szósty ogłasza konkurs w ramach programu "Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat. Edycja 2024". Program wspiera zaangażowanie społeczne w ochronę polskiego dziedzictwa kulturowego poza granicami kraju.

Polska w kręgu zainteresowania Putina - ostrzega rosyjski opozycjonista

16.02.2024 09:39
Putin prowadzi trzy wojny i w jednej z nich Polska również jest zagrożona - powiedział Polskiemu Radiu rosyjski opozycjonista Leonid Gozman. Opozycyjny polityk, przebywający na emigracji, zaapelował do zachodnich społeczeństw o zwiększenie pomocy militarnej dla Ukrainy i ostrzegł przed prowadzeniem jakikolwiek negocjacji z Władimirem Putinem.

Stolica Łotwy rozważa zmianę nazw ulic związanych z Rosją

16.02.2024 11:17
Władze łotewskiej Rygi rozważają zmianę nazw ulic, które związane są w jakikolwiek sposób z Rosją lub rosyjskimi twórcami. Miejska Komisja Finansów dała już zielone światło do przeprowadzenia tych zmian.