Redakcja Polska

Licealista z Warszawy drugim programistą na świecie

09.09.2024 11:44
8 września w Egipcie zakończyły się uczniowskie zawody 36. Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej. Polska reprezentacja pokazała klasę!
Adam Gąsienica-Samek
Adam Gąsienica-Samek Fot. Olimpiada Informatyczna

Reprezentant Polski, Adam Gąsienica-Samek z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, zdobył drugie miejsce na świecie i złoty medal. W nieoficjalnej klasyfikacji medalowej krajów Polska zajęła 3 miejsce ex-aequo z Japonią.

W dniach 1-8 września 2024 r. w Aleksandrii w Egipcie odbyły się zawody 36. Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej. W zawodach wzięło udział 362 uczniów reprezentujących 91 krajów. Każdy kraj mógł wystawić reprezentację składającą się z maksymalnie czworga zawodników.

Reprezentację Polski stanowiło czterech zawodników, którzy zajęli najwyższe miejsca w krajowej Olimpiadzie Informatycznej w roku szkolnym 2023/24. Byli to: Adam Gąsienica-Samek, uczeń XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie; Jan Gwiazda, absolwent XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, Rafał Mańczyk, absolwent XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, oraz Kajetan Ramsza, absolwent XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie.

Tegoroczne zawody Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej zakończyły się fantastycznym wynikiem Polaków. Adam Gąsienica-Samek zajął drugie miejsce na świecie i zdobył złoty medal zawodów. Złoty medal (19. miejsce) uzyskał też Rafał Mańczyk. Dwaj pozostali polscy reprezentanci - Kajetan Ramsza i Jan Gwiazda - zdobyli srebrne medale, plasując się tuż za złotym podium na miejscach odpowiednio 32. i 34. W zawodach Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej złoty, srebrny i brązowy medal zdobywa kolejno 1/12, 1/6 i 1/4 zawodników; w tym roku przyznano łącznie 30 złotych medali. Indywidualnie pierwsze miejsce w zawodach zdobył Kangyang Zhou z Chin. W nieoficjalnej klasyfikacji medalowej krajów Polska zajęła 3 miejsce ex-aequo z Japonią; pierwsze dwa miejsca zajęły USA i Izrael.

W rozegranych dotychczas 36 edycjach Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej polscy uczniowie zdobyli łącznie 44 złote medale, 52 srebrne medal i 35 brązowych medali, co w klasyfikacji wszech czasów daje Polsce piąte miejsce po Chinach, Rosji, Stanach Zjednoczonych i Korei Południowej. Zawodnicy z Polski dwukrotnie triumfowali w tych zawodach; byli to Filip Wolski w roku 2006 i Tomasz Kulczyński w 2007 roku. Tegoroczny sukces Adama Gąsienicy-Samka jest więc trzecim najlepszym wynikiem Polaka w historii Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej. Warto wspomnieć, że tata Adama, Andrzej Gąsienica-Samek, sam zdobył na Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej 4 medale - 3 złote i 1 srebrny - w latach 1996-99.

Reprezentacja Polski wyłaniana jest w zawodach krajowej Olimpiady Informatycznej, która jest organizowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Fundację Rozwoju Informatyki, pod patronatem Ministra Cyfryzacji. Partnerem strategicznym Olimpiady jest NASK - PIB.

Źródło informacji: Fundacja Rozwoju Informatyki/ks

Zobacz więcej na temat: edukacja branża it