- Realizujemy 75 procent życia społecznego i życia w rodzinie. Dzięki takim plebiscytom głos kobiety jest słyszalny. Mam nadzieję, że to zmobilizuje też inne kobiety do tego, żeby walczyć o swoje, tym samym - o nasze - wskazała wiceministra kultury.
Nominowana do tytułu Warszawianka Roku 2024 Halszka Witkowska, konsultantka kryzysowa i pomysłodawczyni serwisu "Życie warte jest rozmowy" przypomniała, żebyśmy nie byli obojętni. - Nie bójmy się zapytać, czy druga osoba nie potrzebuje pomocy i przede wszystkim, przestańmy mówić, że mężczyźni nie płaczą. Dzisiaj jest Dzień Chłopaka, a samobójstwo to męska sprawa. Na 15 samobójstw dziennie w naszym kraju 12 popełniają mężczyźni. Mężczyźni boją się rozmawiać o emocjach, ale mężczyźni też często nie są pytani o te emocje - podkreśliła organizatorka obchodów Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom - mówiła Halszka Witkowska.
Ewa Kowalska - edukatorka i aktywistka, prywatnie mama siedmioletniej Neli, dziewczynki z niepełnosprawnością - walczy o prawa opiekunów osób chorych, szczególnie matek dzieci z niepełnosprawnością. - Czasami, w codziennym życiu zapominamy, co jest ważne i kto jest wokół nas. Ta nominacja dała mi, raz - siłę, okazję, żeby zwrócić się do społeczeństwa, warszawiaków i warszawianek, na to, by zwrócili uwagę na osoby z niepełnosprawnościami, bo to jest świat trochę zapomniany, a te osoby nie mają głosu. Ciężko im się przebić wśród nadmiaru informacji i spraw, które nas na co dzień dotyczą, szczególnie kiedy ta niepełnosprawność nas nie dotyczy. Zapominamy, że ta sprawność może czasami nam być odebrana - wyjaśniła Ewa Kowalska.
"Kobiety są nie do zastąpienia"
Pomysłodawczyni Plebiscytu Warszawianka Roku 2024, radna Warszawy doktor Beata Michalec przypomniała, że konkurs uświadamia, że kobiety są nie do zastąpienia. "Przede wszystkim to nie są egoistycznie nastawione kobiety na realizację własnych potrzeb, tylko one się angażują w życie społeczne, pomoc innym, ubogim, bezdomnym, wykluczonym, tych którzy stracili swoich bliskich w wyniku popełnionych samobójstw. To naprawdę daje poczucie, że kobiety są silne, mocne i potrafią wiele zdziałać" - podsumowała inicjatorka Plebiscytu Warszawianka Roku doktor Beata Michalec.
W tym roku nominowane zostały: Magdalena Biejat - wicemarszałkini Senatu, Marta Cienkowska - wiceministraw MKiDN, Wiesława Dziklińska - pedagożka, aktywistka, Sylwia Gregorczyk-Abram - adwokatka, obrończyni praw człowieka, Ewa Kowalska - edukatorka i aktywistka, Justyna Kościukiewicz - streetworkerka, Karolina Kuszlewicz - adwokatka, obrończyni przyrody, Anna Pięta - aktywistka społeczna i klimatyczna, Sylwia Spurek - prawniczka, legislatorka i feministka, Halszka Witkowska - konsultantka kryzysowa i pomysłodawczyni serwisu "Życie warte jest rozmowy".
W tym roku po raz pierwszy zostanie przyznane specjalne wyróżnienie - Warszawianka Młodego Pokolenia. Nominowane w tej kategorii zostały: Anna Maziarska - polsko-białoruska aktywistka feministyczna, Hanna Góźdź - odkrywczyni, naukowczyni, Zofia Kierner - przedsiębiorczyni społeczna, Dominika Lasota - aktywistka, współzałożycielka inicjatywy WSCHD oraz Katarzyna Bukowska - założycielka dynamicznie rozwijającej się marki Warsaw Free Spirits, promującej życie bez alkoholu.Głosowanie już ruszyło. O tym, która z nominowanych kobiet otrzyma tytuł Warszawianki Roku 2024 i Warszawianki Młodego Pokolenia zdecydują mieszkanki i mieszkańcy stolicy. Głosować można na trzy sposoby: internetowo, podczas wydarzeń miejskich i papierowo. Szczegóły znajdują się na stronie: warszawiankaroku.um.warszawa.pl.
Głosowanie potrwa do 7 listopada, a laureatki zostaną ogłoszone na uroczystej gali, która odbędzie się 25 listopada.
IAR/dad