Redakcja Polska

Ukraiński front pod naporem Rosjan. Kryzys obrońców przed zimą

31.10.2024 15:29
Z dnia na dzień pogarsza się sytuacja obrońców na ukraińskim froncie. Stale rośnie napór Rosjan, którzy zajmują kolejne kilometry terenu, poza tym zbliża się zima i mrozy mające niemały wpływ na morale żołnierzy.
Zniszczony budynek mieszkalny w Charkowie po ataku wojsk rosyjskich bombą lotniczą FAB-500. Zginęło jedno dziecko, a 30 osób zostało rannych. Trwa Inwazja Rosji na Ukrainę.
Zniszczony budynek mieszkalny w Charkowie po ataku wojsk rosyjskich bombą lotniczą FAB-500. Zginęło jedno dziecko, a 30 osób zostało rannych. Trwa Inwazja Rosji na Ukrainę.Foto: PAP/Yevhen Titov

Ukraińscy żołnierze stają przed coraz trudniejszymi wyzwaniami na froncie, zwłaszcza na tle rosnącej presji ze strony rosyjskich sił zbrojnych. Pomimo wstrzymania rosyjskiej ofensywy w rejonie Pokrowska latem, wojska rosyjskie na nowo zdobywają teren, przesuwając linię frontu w głąb Ukrainy. Postępująca ofensywa, trudne warunki pogodowe i spadające morale stawiają ukraińskich obrońców w obliczu kryzysu, który zimą może się jeszcze pogłębić.

Rosyjski napór na froncie

Najbardziej zacięte walki toczą się obecnie na kluczowych odcinkach w Donbasie, w rejonie Pokrowska oraz Kurachowego. Zdobycie Pokrowska pozwoliłoby Rosjanom na zablokowanie jednej z głównych linii zaopatrzenia wojsk ukraińskich, co skomplikowałoby obronę regionu i mogłoby przesądzić o dalszej przewadze Moskwy w tej części Ukrainy. Według doniesień Rosjanie zintensyfikowali działania także w rejonie Kreminnej, gdzie działa zespół polskich wolontariuszy medycznych z fundacji "W Międzyczasie", wspierający obrońców Ukrainy na pierwszej linii frontu.


Posłuchaj
00:50 13288299_1.mp3 Rosjanie zajęli całe Sełydowe, coraz gorsza sytuacja Ukraińców. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

Prezes fundacji, Damian Duda, zwrócił uwagę, że widać wzmożoną aktywność rosyjskiej artylerii oraz dronów, a także zwiększoną liczbę szturmów na pozycje ukraińskie. Trudne warunki pogodowe dodatkowo osłabiają możliwości operacyjne Ukraińców – deszcze, błoto i zbliżające się mrozy stanowią zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i morale żołnierzy. Jak tłumaczy Duda, "wywożąc rannych ze strefy walk musimy uwzględniać warunki pogodowe. Błoto, glina, wilgoć, a także mrozy, które być może poprawią przejezdność dróg, znacznie obniżą możliwość wytrzymania na pierwszej linii frontu".

Narastający kryzys morale

Przedłużająca się wojna, trudy walki i panujące warunki atmosferyczne mają znaczący wpływ na morale ukraińskich żołnierzy. W wielu przypadkach rekruci wcielani są do armii przymusowo, co skutkuje niską motywacją. Damian Duda zauważył, że „ci ludzie, którzy teraz trafiają w okopy, to rekruci bardzo często na siłę wcielani do armii. Jak wiadomo, z niewolnika nie ma pracownika”. Dodatkowe napięcia wynikają z kryzysu politycznego i braku wystarczających zasobów na froncie, takich jak sprzęt, amunicja i środki medyczne.

Strategiczne cele Rosji

Eksperci wojskowi, tacy jak ukraiński analityk Ołeksandr Musijenko, podkreślają, że w nadchodzących tygodniach Rosja będzie koncentrować swoje siły na bitwach o Kurachowe i Pokrowsk, gdzie trwają intensywne szturmy. Rosyjskie wojska zajęły już Sełydowe, co otworzyło im drogę do dalszych działań ofensywnych w kierunku Pokrowska. Zdaniem analityków bitwa o to miasto może trwać miesiącami, a jej wynik będzie miał kluczowe znaczenie dla dalszych losów obrony Donbasu.

Rosjanie jednocześnie nasilają ataki na ukraińskie miasta i infrastrukturę krytyczną. W ostatnich dniach przeprowadzono bombardowania na Charków przy użyciu bomb kierowanych, a Kijów był celem ataku dalekosiężnych dronów typu Shahed. Eksperci prognozują, że w okresie zimowym aktywność na froncie może spowolnić, co da Rosjanom możliwość przegrupowania i zaplanowania kolejnej ofensywy w Donbasie oraz na północnym obszarze obwodu kurskiego.

Wyzwaniowa zima i obrona Donbasu

Ukraiński front staje przed trudnym testem, którego wynik w dużej mierze zależy od tego, jak ukraińska armia i sojusznicy będą w stanie sprostać wyzwaniom zimy. Braki sprzętowe i konieczność uzupełnień rekrutów mogą znacząco utrudnić obronę pozycji, szczególnie w rejonach intensywnego rosyjskiego nacisku. Obecnie większość ekspertów nie przewiduje przełomu w działaniach ukraińskiej obrony, co sprawia, że Rosja ma szansę na osiągnięcie wyznaczonych celów – minimum, jakim jest całkowite zajęcie Donbasu.

Sytuacja wymaga nie tylko umiejętnego prowadzenia działań obronnych, ale także wsparcia logistycznego i psychicznego dla żołnierzy na froncie. Długotrwała presja ze strony Rosji, niedobory i zbliżająca się trudna zima sprawiają, że obrona Donbasu staje się kluczowym wyzwaniem. Choć ukraińscy obrońcy są zdeterminowani, aby nie dopuścić do dalszej eskalacji, z każdym kolejnym dniem ich sytuacja staje się coraz trudniejsza.


IAR/PRdZ/dad

Rosyjska opozycja zapowiada na 17 listopada marsz antywojenny w Berlinie

30.10.2024 15:06
Rosyjska opozycja zapowiada na 17 listopada marsz antywojenny w Berlinie. Pod apelem do emigrantów politycznych o wzięcie udziału w demonstracji podpisali się: Julia Nawalna, Ilia Jaszyn i Władimir Kara-Murza.

Ukraina poprosiła USA o dostęp do rakiet Tomahawk. Wyciekły tajne dokumenty

30.10.2024 17:22
Wołodymyr Zełenski potwierdził, że prosił Amerykanów o przekazanie Ukrainie rakiet Tomahawk. Taka propozycja miała znaleźć się w tajnych załącznikach do tzw. planu zwycięstwa, który Kijów przedstawił przywódcom zachodu. Tajny załącznik wyciekł do amerykańskich mediów. Zdaniem ukraińskiego prezydenta nieprzypadkowo.

Rosja i Ukraina potrzebują mobilizacji - oceniają analitycy wojskowi

31.10.2024 11:36
Rosja i Ukraina potrzebują mobilizacji - takiego zdania jest część analityków wojskowych. Największym problemem armii obu walczących państw jest brak żołnierzy. Wśród Ukraińców dyskusja o zaostrzeniu zasad mobilizacji wywołuje niepokój i strach. Natomiast moskiewski reżim wstrzymuje się z ogłoszeniem pełnej mobilizacji, ponieważ obawia się zamieszek.