Redakcja Polska

1000 dni inwazji Rosji. Donald Tusk: wspierając Ukrainę oddalamy wojnę od naszych granic

19.11.2024 10:11
Premier Donald Tusk przypomniał we wtorek, że mija dokładnie 1000 dni od rozpoczęcia rosyjskiej pełnoskalowej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. "Wspierając Ukrainę oddalamy wojnę od naszych granic. Pamiętajmy o tym każdego dnia" - oświadczył we wtorek premier Donald Tusk.
Co najmniej 10 osób zginęło w rosyjskim ataku rakietowym na Odessę, do którego doszło 18 listopada.
Co najmniej 10 osób zginęło w rosyjskim ataku rakietowym na Odessę, do którego doszło 18 listopada.PAP/EPA/IGOR TKACHENKO

Pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 r.

"1000 dni rosyjskiej agresji, 1000 dni ukraińskiego bohaterstwa i cierpienia, 1000 dni polskiej pomocy i solidarności. Wspierając Ukrainę oddalamy wojnę od naszych granic. Pamiętajmy o tym każdego dnia" - napisał Tusk na platformie X.

Szefowie unijnych instytucji zapewnili o wsparciu UE dla Ukrainy

W opublikowanych we wtorek rano nagraniach na platformie X, szefowie unijnych instytucji zapewnili Ukrainę o nieustającym wsparciu ze strony Unii Europejskiej. Politycy oddali też hołd ukraińskim bohaterom 1000 dni po inwazji rosyjskiej.

Przewodnicząca komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w krótkim filmiku opublikowanym na platformie X przypomniała, że "1000 dni temu Rosja próbowała wymazać Ukrainę z mapy i 1000 dni temu poniosła porażkę", a stało się to dzięki oporowi Ukraińców i poświęceniu ukraińskich bohaterów. "To dzień żałoby, ale także dzień obietnic. Obiecujemy stać po waszej stronie tak długo jak to konieczne" - powiedziała von der Leyen i zapewniła, że europejskie i zachodnie wsparcie dla Ukrainy będzie kontynuowane.

O wsparciu nieustających wsparciu dla Ukrainy zapewnili również szef Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, która powiedziała, że "odwaga ukraińskich bohaterów przez ostatnie 1000 dni inspirowała świat" i podkreśliła, że Unia i Ukraina "mają wspólną przyszłość".

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że "historia oceni nasze działania i reakcje". Polityk przypomniał, że w ciągu swojego mandatu był w Ukrainie siedem razy, z czego pięć już po pełnoskalowej inwazji rosyjskiej i podkreślił, że wsparcie dla Ukrainy było dla niego najbardziej znaczącym zadaniem na stanowisku Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.

Napaść Rosji

Napaść Rosji stanowiła eskalację konfliktu, który rozpoczął się w 2014 roku po wydarzeniach tzw. Euromajdanu, gdy prorosyjskie władze Ukrainy zostały zmuszone do oddania władzy, a w demokratycznych wyborach zwyciężyły siły opowiadające się m.in. za zacieśnieniem współpracy z Unią Europejską.

W reakcji na przemiany na Ukrainie Rosja zajęła Półwysep Krymski oraz części dwóch wschodnich obwodów Ukrainy - donieckiego i ługańskiego, tzw. Donbasu, gdzie powstały fasadowe separatystyczne republiki zależne od władz na Kremlu.

24 lutego 2022 roku wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę z kilku stron - od strony Donbasu, Krymu i Morza Czarnego, a także od północy - w kierunku stołecznego Kijowa i Charkowa.

1000 dni od rozpoczęcia pełnoskalowej wojny Rosja okupuje 18 proc. terytorium Ukrainy i bombarduje ukraińskie miasta. W rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło ponad 11 tys. cywilów, co najmniej dwa razy tylu zostało rannych, a kilkanaście milionów Ukraińców zostało zmuszonych do ucieczki. Według danych amerykańskiego i brytyjskiego wywiadu, straty po stronie rosyjskiej mogą wynosić nawet 700 tys. zabitych i rannych żołnierzy, a po stronie ukraińskiej co najmniej 300 tys. Nie da się jednak precyzyjnie określić liczby ofiar wojskowych. 

IAR/PAP/dad

Polscy wolontariusze o pogarszającej się sytuacji na froncie w Ukrainie

18.11.2024 12:45
Sytuacja na ukraińskim froncie pogarsza się z dnia na dzień, na co wpływ ma nie tylko nieustający rosyjski napór, ale również zbliżająca się zima. Polscy wolontariusze pracujący na Ukrainie podkreślają, że obrońcom brakuje nie tylko sprzętu, ale także ciepłej odzieży. To wszystko ma niemały wpływ na ich morale, które jest znacznie niższe, niż jeszcze rok temu.

Fundacja z Płocka po raz szósty wspiera Polaków na Wileńszczyźnie

18.11.2024 15:08
Fundacja "Cokolwiek uczyniliście" z Płocka po raz szósty organizuje akcję "Świąteczna Paczka Rodakom na Wileńszczyźnie". Inicjatywa ma na celu wsparcie polskich rodzin w rejonie solecznickim na Litwie poprzez dostarczenie paczek zawierających artykuły spożywcze, chemiczne oraz zabawki. Wszystkie dary mają dotrzeć do potrzebujących jeszcze przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia.

USA pozwalają razić pociskami ATACMS cele w Rosji. Sikorski: Ukraina ma prawo się bronić

18.11.2024 19:42
Minister Spraw Zagranicznych Polski, Radosław Sikorski, podczas wizyty w Brukseli odniósł się do decyzji prezydenta USA Joe Bidena, która umożliwia Ukrainie atakowanie celów na terytorium Rosji za pomocą amerykańskiej broni. Sikorski podkreślił, że Polska od wielu miesięcy zabiegała o takie rozwiązanie, widząc w nim istotne wsparcie dla Ukrainy w jej walce o suwerenność.