Redakcja Polska

Katastrofa samolotu Azerbaijan Airlines. Przewoźnicy zawieszą loty nad Rosją?

29.12.2024 17:50
Katastrofa samolotu Azerbaijan Airlines, który rozbił się w Kazachstanie po trafieniu rosyjską rakietą obrony powietrznej, ponownie wywołała dyskusję o zagrożeniach związanych z lotami cywilnymi nad Rosją. Wypadek doprowadził do ostrzeżeń ekspertów i zawieszenia połączeń przez część linii lotniczych, podnosząc pytania o odpowiedzialność państw w zarządzaniu swoją przestrzenią powietrzną w obliczu napięć militarnych.
Mieszkańcy baku oddają hołd ofiarom katastrofy
Mieszkańcy baku oddają hołd ofiarom katastrofyPAP/EPA/STRINGER

Gunduz Mamedow, były ukraiński zastępca prokuratora generalnego i ekspert ds. ataków na loty cywilne, zaapelował o natychmiastowe zamknięcie rosyjskiej przestrzeni powietrznej. Według niego obecna sytuacja, w której systemy obrony powietrznej mogą omyłkowo zestrzelić samolot pasażerski, stanowi ogromne ryzyko.

Pomimo trwającej wojny i licznych ostrzeżeń międzynarodowych, Rosja nie zdecydowała się na zamknięcie swojej przestrzeni powietrznej. Co więcej, wiele linii lotniczych, w tym Turkish Airlines, Emirates czy Air China, nadal operuje loty nad Rosją lub do rosyjskich miast.

Reakcje międzynarodowe po katastrofie

Katastrofa samolotu AZAL w Kazachstanie wywołała falę krytyki i natychmiastowe działania niektórych przewoźników. Azerbejdżańskie linie AZAL, kazachski Qazaq Air oraz izraelskie El Al zawiesiły loty do Rosji. Fly Dubai oraz inne linie z regionu Bliskiego Wschodu również ograniczyły swoje operacje w rosyjskiej przestrzeni powietrznej.

Władimir Putin wyraził ubolewanie wobec prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, jednak nie potwierdził, że przyczyną katastrofy była rosyjska rakieta. Alijew zażądał przeprosin, odszkodowań oraz odpowiedzialności karnej dla winnych incydentu.

Kolejny cywilny samolot zestrzelony

Katastrofa przypomniała o wcześniejszych tragediach związanych z lotami cywilnymi nad strefami konfliktu. Najgłośniejszym przypadkiem było zestrzelenie samolotu Malaysia Airlines nad Donbasem w 2014 roku, gdzie zginęło 298 osób. W ostatnich latach doszło także do tragicznych incydentów w Iranie i Ukrainie, co podkreśla, jak niebezpieczne mogą być loty nad regionami objętymi napięciami militarnymi.

Eksperci, w tym Agnes Callamard z Amnesty International, apelują o stworzenie międzynarodowych standardów dotyczących zamykania przestrzeni powietrznej w sytuacjach zagrożenia. Według niej najbezpieczniejszym rozwiązaniem w czasie konfliktu jest całkowite zamknięcie nieba dla lotnictwa cywilnego.

Linie lotnicze w obliczu ryzyka

Rosja, obawiając się konsekwencji gospodarczych i politycznych, unika zamknięcia swojej przestrzeni powietrznej. Tymczasem międzynarodowi przewoźnicy muszą sami podejmować decyzje dotyczące ryzyka lotów nad strefami konfliktu.

Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) zwraca uwagę na rosnącą liczbę ofiar w wyniku działań niezgodnych z prawem, takich jak ataki na samoloty. W ostatniej dekadzie tego typu incydenty odpowiadały za jedną czwartą wszystkich ofiar w lotnictwie cywilnym.


IAR/PAP/dad

Gruzja z nowym prezydentem. Ustępująca przywódczyni dołącza do protestów

29.12.2024 10:37
Ustępująca z urzędu prezydentka Gruzji Salome Zurabiszwili opuściła w niedzielę rezydencję, Pałac Orbelini, zapowiadając kontynuację antyrządowej polityki i przyłączenie się do protestujących. W tym samym czasie Micheil Kawelszwili został zaprzysiężony na prezydenta Gruzji. Pod parlamentem trwają demonstracje.

Wielu litewskich Polaków w strukturach administracji nowego rządu

29.12.2024 13:06
W strukturach administracji nowego centrolewicowego rządu Litwy utworzonego po październikowych wyborach parlamentarnych jest wielu litewskich Polaków. Stanowisko ministerialne objął Władysław Kondratowicz, Polacy znaleźli się też wśród doradców premiera i szefów poszczególnych resortów.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: nasze miasta i społeczności są pod ciągłym rosyjskim ostrzałem

29.12.2024 15:42
Prezydent Wołodymyr Zełenski we wpisie w mediach społecznościowych, informuje, że tylko w tym tygodniu Rosja wykorzystała przeciwko Ukrainie ponad 370 dronów uderzających, około 280 kontrolowanych bomb lotniczych i 80 rakiet różnego typu.