Redakcja Polska

Politico: Niemcy tworzą dywizję obrony terytorialnej

12.01.2025 20:04
Armia niemiecka tworzy nową dywizję, której zadaniem będzie obrona terytorialna - poinformował w niedzielę portal Politico. Reorganizacja wojska ma wejść w życie 1 kwietnia. W rezultacie liczba dywizji zwiększy się do czterech, przy zachowaniu obecnej liczebność armii na poziomie180 tys. żołnierzy.
Bundeswehra stworzy nową dywizję, której zadaniem będzie obrona terytorialna
Bundeswehra stworzy nową dywizję, której zadaniem będzie obrona terytorialnaMichele Ursi / Shutterstock.com

W przypadku napięcia i obrony lub w przypadku kryzysu, siły bezpieczeństwa wewnętrznego mają za zadanie ochronę portów, obiektów kolejowych i punktów przeładunku towarów, a także rurociągów, dróg do rozmieszczenia wojsk, mostów, węzłów transportowych i infrastruktury cyfrowej. Mają one również na celu zabezpieczenie roli Niemiec jako bazy operacyjnej i węzła NATO - podała agencja dpa, powołując się na informacje przekazane przez służby prasowe armii.

Przyszła dywizja obrony krajowej będzie składać się z rezerwistów oraz czynnych żołnierzy i będzie podlegać jednolitemu dowództwu.

Czas pokoju i czas zagrożenia

W czasie pokoju siły obrony kraju mogą zostać rozmieszczone w celu zapewnienia pomocy administracyjnej w przypadku poważnych wypadków, sytuacji terrorystycznych lub pandemii.

W sytuacji zagrożenia istniejące dywizje mogłyby zostać rozmieszczone na zewnętrznych granicach NATO pod przywództwem Sojuszu jako środek odstraszający lub do obrony przed ewentualnym agresorem, tj. prawdopodobnie w Polsce, na Litwie lub w Estonii. Siły obrony kraju byłyby wówczas dostępne w Niemczech - stwierdziła dpa.

FAZ: tajny dokument Berlina

Wcześniej źródła "Frankfurter Allgemeine Zeitung" podały, że rząd w Berlinie opracował tajny dokument, zwany "niemieckim planem operacyjnym" na wypadek inwazji wojskowej. Przypomniał o tym portal Moscow Times, zauważając, że w "planie" znajduje się algorytm postępowania na wypadek bezpośredniego starcia Rosji z NATO w Europie Wschodniej. W takim przypadku Niemcy powinny stać się węzłem transportowym dla żołnierzy, których trzeba będzie przewieźć na front, a także sprzętu wojskowego, żywności i leków.

W połowie października szef niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej Bruno Kahl stwierdził, że Rosja może zaatakować NATO do 2030 roku.


IAR/PAP/dad

"Europy bronią Finowie, Bałtowie i Polacy". Premier Finlandii jednoznacznie o sytuacji w regionie

12.01.2025 12:14
Europa nie jest broniona w krajach Europy Zachodniej czy Południowej, lecz w Finlandii, państwach bałtyckich, w Polsce oraz gdzie indziej na wschodzie Europy – powiedział premier Petteri Orpo.

Media w Hiszpanii: 5 procent PKB na obronność to "podatek imperialny" Trumpa

12.01.2025 14:22
Prezydent elekt USA Donald Trump chce wprowadzenia "podatku imperialnego", czyli poziomu 5 proc. PKB na obronność dla krajów NATO, aby zwiększyć sprzedaż amerykańskiego uzbrojenia – komentują w niedzielę hiszpańskie media.