Redakcja Polska

Jak dbać o domowe archiwum? Startuje projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej

24.09.2019 16:14
Archiwa Państwowe rozpoczynają projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej. Według organizatorów, celem akcji jest zwrócenie społecznej uwagi na unikalną wartość rodzinnych pamiątek. Inicjatywa ma związek ze stuleciem odzyskania niepodległości przez Polskę.
Audio
  • Archiwa Rodzinne Niepodległej, czyli jak zadbać o domowe archiwum. Relacja Karola Darmorosa (IAR)
Zastępca Naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych Joanna Chojecka podczas konferencji prasowej inaugurującej projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie.
Zastępca Naczelnego dyrektora Archiwów Państwowych Joanna Chojecka podczas konferencji prasowej inaugurującej projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej na terenie Łazienek Królewskich w Warszawie. Fot.: PAP/Tomasz Gzell

Jednak, jak podkreśla Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, ten jubileusz to pretekst do zajrzenia w domowe zbiory. - W tych pamiątkach rodzinnych, często gromadzonych przez pokolenia, naprawdę kryją się wielkie skarby, które na co dzień nie są ani w powszechnym obiegu naukowym, ani w powszechnym udostępnianiu. Dlatego przy okazji obchodów stulecia niepodległego bytu państwowego, stwierdziliśmy, że być może to dobry moment na to, by wyciągnąć historię z tych domowych szuflad - mówi doktor Paweł Pietrzyk.

Archiwa Rodzinne Niepodległej to przedsięwzięcie ogólnopolskie. W 33 archiwach państwowych uruchomiono punkty konsultacyjne, gdzie można uzyskać pomoc i fachową poradę w zakresie prowadzenia domowych zbiorów. Szczególną datą będzie 30 września i obchodzony wtedy Dzień Archiwistów.

W tym dniu dyrektor Archiwum Akt Nowych dr Tadeusz Krawczak zaprasza na specjalne warsztaty, dotyczące konserwacji i genealogii. - Porada konserwatorska, czyli jak od początku tworzyć teczki, jak je opisywać, gdzie szukać pomocy, jeśli są bardzo cenne dokumenty do konserwacji. Będzie też taka działka mówiąca o tworzeniu genealogii, czyli uczulaniu na to, żebyśmy pamiętali skąd pochodzimy - mówi Tadeusz Krawczak.

Praktyczne rady dotyczące pielęgnacji domowych zbiorów znalazły się też na stronie akcji - www.archiwarodzinne.gov.pl . Zastępca Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych Joanna Chojecka zachęca do właściwego dbania na przykład o stare dokumenty.

- Szczególnie zwracam uwagę na takie nieprofesjonalne próby ratowania, czyli na przykład taśmami. Taśma klejąca to absolutnie największy wróg dokumentacji papierowej. To również zakwaszenie, które kompletnie degraduje nośniki i dosłownie kruszą się one w rękach - wyjaśnia Joanna Chojecka.

Na portal www.archiwarodzinne.gov.pl, za zgodą uczestników projektu, znajdą się również wybrane pamiątki z domowych archiwów, wraz z opisem historii rodzin.

Projekt Archiwa Rodzinne Niepodległej sfinansowano ze środków ministra kultura w ramach Programu Wieloletniego Niepodległa na lata 2017-2022. Patronat narodowy nad projektem objął prezydent Andrzej Duda.

IAR/PAP/dad