Redakcja Polska

Białoruska opozycja apeluje do wojska, milicji i KGB: jesteśmy jednym narodem

18.12.2019 17:17
"Pamiętajcie, że jesteśmy jednym narodem. Naszą jedyną ojczyzną jest Białoruś" - napisali w apelu do milicji, wojska i KGB przedstawiciele opozycji, wzywając ich funkcjonariuszy, by nie stosowali siły wobec uczestników pokojowych protestów.
Mińsk: protest opozycji
Mińsk: protest opozycjiFot.: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Opozycjoniści z komitetu organizacyjnego kampanii "W obronie niepodległości" zwrócili się do członków struktur siłowych, by w czasie akcji protestu przeciwko integracji z Rosją nie rozpędzali ich uczestników, nie zatrzymywali ich i nie uczestniczyli w prowokacjach, by obywatele mogli realizować swoje konstytucyjne prawa.

Autorzy apelu, o którym informuje w środę portal TUT.by, przypomnieli, że funkcjonariusze składali przysięgę wierności narodowi białoruskiemu i obiecali bronić niepodległości i integralności terytorialnej Białorusi.

"Wierzymy, że nie były to dla was puste słowa, dlatego apelujemy, byście wypełnili swoją przysięgę" - napisali aktywiści.

Opozycjoniści: Rosja wchłonie Białoruś

"Za naszymi plecami Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka prowadzą negocjacje o "pogłębieniu integracji", które może zakończyć się wchłonięciem państwa białoruskiego przez Rosję" - dodali.

Według nich "aneksja" Białorusi będzie oznaczać, że przedstawiciele białoruskich struktur siłowych zostaną zwolnieni, zmuszeni do walki z białoruskimi patriotami albo wysłani na służbę w dalekich zakątkach Rosji i skierowani do walki w Donbasie, Syrii i innych regionach świata, by ginąć za "imperialne interesy Rosji".

20 grudnia w Petersburgu mają się odbyć kolejne rozmowy prezydentów Białorusi i Rosji w sprawie tzw. pogłębionej integracji. Tego dnia, a także dzień później, w sobotę, białoruska opozycja planuje zorganizować demonstracje w obronie niepodległości i przeciwko integracji.

Rosja naciska na "pogłębianie integracji" 

Od grudnia 2018 r. Moskwa otwarcie naciska na "pogłębianie integracji" z Białorusią i uzależnia dalsze gospodarcze wsparcie dla tego kraju od realizacji zapisów umowy o powstaniu państwa związkowego z 1999 r., które przewidują m.in. utworzenie wspólnych instytucji państwowych.

Oba kraje we wrześniu parafowały wstępny program działań w ramach integracji, który nie został dotąd upubliczniony. Ma on zostać uzupełniony o 31 map drogowych w różnych sektorach, a następnie cały pakiet dokumentów mają podpisać prezydenci Rosji i Białorusi.

Według deklaracji władz białoruskich w obecnych negocjacjach nie ma mowy o integracji politycznej, a tylko o sprawach gospodarczych. Treść programu integracji nie została podana do wiadomości publicznej.

IAR/PAP/dad