Tedros Adhanom Ghebreyesus jednocześnie wezwał przywódców państw do okazania solidarności w sprawie dystrybucji szczepionek.
Obecnie w projekcie COVAX - uruchomionym przez WHO, by zapewnić szybką dystrybucję i dostęp do szczepionek dla wszystkich krajów świata - uczestniczy 168 państw, jednak nie ma wśród nich USA, Chin i Rosji. W ramach COVAX planuje się rozdystrybuowanie w 2021 roku 2 miliardów dawek szczepionek.
Wstrzymane badania jednej ze szczepionek
Wśród dziewięciu potencjalnych szczepionek wytypowanych przez COVAX trzy są obecnie w ostatniej, trzeciej fazie badań klinicznych. Badania jednej z nich, opracowanej przez Uniwersytet Oksfordzki i koncern AstraZeneca, zostały wstrzymane z uwagi na poważną chorobę jednego z uczestników. Szeroka dystrybucja drugiej, należącej do amerykańskiej firmy Moderna, spodziewana jest najwcześniej pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku.
Tymczasem Europejska Agencja Leków poinformowała we wtorek o rozpoczęciu monitorowania w czasie rzeczywistym danych z badań nad szczepionką koncernów Pfizer i BioNTech, co ma w zamierzeniu przyspieszyć ewentualne wydanie zgody na dopuszczenie specyfiku na rynek.
PAP/ho