Redakcja Polska

Kazimierz Górski na muralu. "Trenera powinny znać kolejne pokolenia Polaków"

25.10.2021 16:50
Trwają prace nad muralem poświęconym najwybitniejszemu w historii polskiego futbolu trenerowi Kazimierzowi Górskiemu. Znajdzie się na bloku przy ulicy Madalińskiego 49/51 w Warszawie, gdzie mieszkał legendarny szkoleniowiec.
W 2021 roku świętujemy 100-lecie urodzin Kazimierza Górskiego, portret legendarnego selekcjonera był prezentowany na fasadzie Pałacu Prezydenckiego
W 2021 roku świętujemy 100-lecie urodzin Kazimierza Górskiego, portret legendarnego selekcjonera był prezentowany na fasadzie Pałacu Prezydenckiego Agencja Forum

- Idea stworzenia muralu kiełkowała od dłuższego czasu z inicjatywy rodziny Kazimierza Górskiego. Nie udało się nam stworzyć go wcześniej, bowiem trwały przygotowania do obchodów 100-lecia urodzin Kazimierza Górskiego, których kulminacyjnym momentem było nadanie jego imienia Stadionowi Narodowemu w Warszawie. Teraz jednak prace idą pełną parą, bowiem chcemy uciec przed pogodą. Odsłonięcie planujemy na początku listopada - powiedział prezes Fundacji Kazimierza Górskiego Janusz Jesionek.

Autorem pracy przedstawiającej sylwetkę Górskiego jest duet artystyczny Czary-Mury. Jak przyznają, mural to płaszczyzna wyjątkowa, bo tworzona w dwóch technikach, bo na części malowidła zostaną wykorzystane elementy ceramiczne.

- Od początku istnienia Czary-Mury zależało nam na stworzeniu muralu trenera Kazimierza Górskiego, dlatego niestrudzenie dążyliśmy do realizacji tego projektu i cierpliwie dopełnialiśmy wszystkich formalności od prawie dwóch lat - podkreślili Marek Grela i Marta Piróg.

- To najwybitniejszy polski trener piłkarski, którego powinny znać kolejne pokolenia Polaków, a mural niewątpliwie w tym pomoże. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się zdobyć przychylność wielu instytucji, aby mural powstał właśnie na bloku, w którym mieszkał, w zasadzie tuż przy jego oknie – dodali artyści.

Pomysł duetu Czary-Mury od razu spodobał się Berenice Górskiej. Wnuczka słynnego trenera jest zarazem fundatorką fundacji jego imienia. Organizacja działa od 2011 roku i dba, by pamięć o sukcesach i dokonaniach Górskiego trwała.

- Cała rodzina jest ogromnie wzruszona i dumna, iż w budynku, w którym mieszkali moi dziadkowie ze swoimi dziećmi, a teraz mieszkam ja ze swoją rodziną, powstanie mural upamiętniający wspaniałego trenera, ojca i dziadka, jakim był Kazimierz Górski. Mural będzie dla nas i naszych kolejnych pokoleń symbolem upamiętniającym na lata wspaniałego człowieka, którego mieliśmy szczęście być rodziną - powiedziała Berenika Górska.

W 2009 roku z inicjatywy fundacji powstał przed PGE Narodowym pomnik Kazimierza Górskiego, a 10 grudnia reprezentacyjnemu stadionowi nadano imię "trenera tysiąclecia".

W 2021 roku odbyło się wiele wydarzeń - świętujemy 100 - lecie urodzin Kazimierza Górskiego. Polskie Radio przygotowało specjalny, multimedialny serwis poświęcony legendarnemu Trenerowi.  


IAR/ho


"Siedzą w więzieniu po prostu za nic". Akcja solidarności z Polakami aresztowanymi na Białorusi

25.10.2021 09:25
Z aresztowanymi i przebywającymi w białoruskim więzieniu liderami Związku Polaków na Białorusi Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem solidaryzowali się w niedzielę w Białymstoku uczestnicy cyklicznej akcji, która odbyła się przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Stoją tam symboliczne portrety Borys i Poczobuta.

Niemcy: szef MSW wyraża zrozumienie dla budowy muru na granicy Polski z Białorusią

25.10.2021 08:55
Szef MSW Niemiec Horst Seehofer w wywiadzie dla "Bild am Sonntag" wyraził zrozumienie dla budowy muru na granicy Polski z Białorusią, chroniącego przed nielegalnymi migrantami. "Zasadne jest, abyśmy chronili granicę zewnętrzną w taki sposób, aby uniemożliwić niewykryte przekraczanie zielonej granicy" - powiedział.

"Odpowiedź na kryzys". Premier o Programie Inwestycji Strategicznych

25.10.2021 12:52
- Część rządowego Programu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych jest odpowiedzią na kryzys spowodowany epidemią, to powyżej 23 mld zł, to program jedyny i największy taki przez ostatnie 30 lat - powiedział premier Mateusz Morawiecki w Nidzicy.