Redakcja Polska

Media w Niemczech: dostawy broni dla Ukrainy "to historyczna decyzja i zwrot pod wielką presją"

27.02.2022 13:38
To historyczna decyzja i zwrot pod wielką presją - pisze w komentarzu dziennik "Sueddeutsche Zeitung" o sobotniej decyzji niemieckiego rządu, dotyczącej wsparcia Ukrainy bronią ofensywną. Dodaje, że jest ona podyktowana prawdopodobnie presją ze strony Ukrainy, ale także partnerów europejskich.
Niemiecka prasa komentuje inwazję Rosji na Ukrainę
Niemiecka prasa komentuje inwazję Rosji na UkrainęFoto: Hadrian/Shutterstock

Z zapasów Bundeswehry planuje się "jak najszybciej" dostarczyć na Ukrainę 1000 sztuk broni przeciwpancernej i 500 pocisków ziemia-powietrze typu Stinger - poinformował w sobotę wieczorem rzecznik rządu w Berlinie Steffen Hebestreit.

Do tej pory Niemcy odmawiały dostawy broni na Ukrainę. Kanclerz Scholz i inni członkowie rządu "argumentowali to przede wszystkim sytuacją prawną w Niemczech, która zasadniczo zakazuje eksportu broni do obszarów dotkniętych kryzysem. Na jakiej podstawie prawnej Niemcy dostarczają teraz rakiety obronne na Ukrainę – na ten temat rząd nie podał w sobotę żadnych informacji" - pisze SZ.

W przypadku Ukrainy rząd niemiecki "uzasadniał odmowę dostawy broni również historycznie, odwołując się do wojny nazistowskich Niemiec ze Związkiem Radzieckim, w której miliony ludzi zginęły zabite przez Niemców i ich broń. Argumentacja ta spotkała się z krytyką, ponieważ Ukraina, jako część ówczesnego Związku Radzieckiego, poniosła w II wojnie światowej szczególnie wysokie straty w porównaniu ze swoją wielkością" - czytamy w komentarzu.

"Zmiana decyzji niemieckiego rządu jest prawdopodobnie spowodowana nie tylko rosnącą presją ze strony Ukrainy, ale także partnerów europejskich" - pisze dziennik i zwraca m.in. uwagę, że "w sobotę po południu poznaliśmy wypowiedzi polskiego premiera Mateusza Morawieckiego, który w Warszawie, przed wyjazdem na spotkanie z Scholzem w Berlinie, określił obiecane 5 tys. hełmów Bundeswehry dla ukraińskiej armii jako „żart”".

"Przyczynił się do tej decyzji także rozwój wojny na Ukrainie. Wbrew pierwszym wrażeniom wojska rosyjskie zdają się napotykać większy opór armii ukraińskiej. Zwiększyło to również moralną presję na rząd federalny, by wspierał obronę Ukrainy nie tylko słowami, ale i czynami" - zauważa SZ. 


PAP/IAR/dad

Wiceszef MON: kolejny konwój z amunicją z Polski dotarł na Ukrainę

27.02.2022 10:45
 Kolejny konwój z amunicją z Polski dotarł na Ukrainę - poinformował w niedzielę rano wiceszef MON Marcin Ociepa. Polska dostarcza Ukrainie amunicję i ręczne rakiety przeciwlotnicze Piorun, a także hełmy i kamizelki kuloodporne.

Rosjanie zmienili sposób działania. Są dużo bardziej brutalni. "Zabijają cywilów"

27.02.2022 11:00
Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał, że "rosyjscy okupanci przechodzą do aktywnego zastosowania dywersyjno-zwiadowczych grup niszczących obiekty infrastruktury cywilnej". Jak dodano, "zabijają również cywilów w dużych miastach".

Ukraina nie zgadza się na Mińsk, jako miejsce rozmów

27.02.2022 11:58
Ukraina nie zgadza się na Mińsk, jako miejsce rozmów pokojowych. Poinformował o tym prezydent Wołodymyr Zełenski. Jak wyjaśnił, Białoruś jest współodpowiedzialna za agresję na Ukrainę. Tymczasem Kreml poinformował, że rosyjska delegacja, która ma uczestniczyć w rozmowach z Ukrainą przybyła na Białoruś.