Prezydent Ukrainy zaapelował do Unii o szybsze nakładanie kolejnych sankcji wobec Rosji. Wołodymyr Zełenski wezwał do działań na konferencji prasowej z przewodniczącą Komisji Europejskiej w Kijowie. Ursulą von der Leyen zapowiedziała, że restrykcje mają być gotowe do 24 lutego, przed pierwszą rocznicą napaści Rosji na Ukrainę. - Mija rok od inwazji Rosji na Ukrainę i konieczne jest, żeby kolejne pakiety były przyjmowane jak najszybciej - mówiła europoseł Anna Fotyga.
Przyznała, że liczyła na konkretne pozytywne informacje w tej sprawie podczas szczytu w Kijowie. - Liczyłam na to, że konkretny będą zaprezentowane Wołodymyrowi Zełenskiemu. Padły za to piękne słowa - dodała europoseł.
"Polska może być wzorem"
Turcja wobec Rosji prowadzi politykę na dwie strony. Tureckie firmy, mimo nałożonych przez Unię Europejską sankcji nadal wysyłają do Rosji elektronikę i części zamienne.
Anna Fotyga mówiła, że z niepokojem można monitorować pewne objawy polityki tureckiej, ale kwestia omijania sankcji przez różne państwa jest szersza, stąd Unia zdecydowała się na wdrażanie odpowiednich mechanizmów.
Europoseł podała też przykład problemu szczelności sankcji wobec Rosji we Francji. - Nie jest kwestią tylko ogłoszenie tych sankcji, ale wykonywanie ich (...) Wiemy jak to robi Francja, różne francuskie firmy też prowadzą interesy na rynku rosyjskim - mówiła Anna Fotyga.
Zwróciła uwagę, że nasz kraj też już w kilku sprawach te sankcje musiał uszczelniać, ale jak oceniła generalnie w wykonywaniu ich "Polska może być wzorem dla reszty świata".
16:05 PR24 2023_02_06-07-07-06.mp3 Anna Fotyga o sankcjach UE wobec Rosji ("24 Pytania / Rozmowa poranka" / PR24)
IAR/PR24/dad