Wśród bohaterów cyklu nie mogło zabraknąć astronoma Mikołaja Kopernika – z racji przypadającej w 2023 roku 550 rocznicy jego urodzin i 480. rocznicy śmierci. Z tej okazji Instytut Polski w Wiedniu zorganizował warsztaty dla dzieci, które pozwoliły zapoznać się z dorobkiem naukowym i osiągnięciami astronoma oraz rozbudziły fascynację kosmosem. Podczas warsztatów uczestniczące dzieci dowiedziały się, kim był Kopernik, jak jego badania ukształtowały nasze rozumienie świata i jaka jest dziś wiedza na temat kosmosu zdobyta poprzez jego odkrycia.
Na warsztatach uczestnicy sprawdzali odkrycia Kopernika za pomocą ciekawych eksperymentów. Używali tablicy grawitacyjnej, aby zbadać, dlaczego małe planety krążą wokół dużych słońc i co to ma wspólnego z toczeniem się kul, a również wykonywali doświadczenia z użyciem kartografii.
Zdjęcia z pomocą słońca
Na kolejnych warsztatach uczestnicy zapoznali się z postacią Kazimierza Prószyńskiego – wynalazcy, konstruktora pionierskich aparatów kinematograficznych oraz kamer filmowych. Podczas warsztatów wykorzystano historyczną technologię do produkcji własnych zdjęć za pomocą słońca. Uczestnicy zbadali też, jak działa ludzkie oko i sprawdzili, dlaczego ludzki mózg czasem popełnia błędy.
Fot.: Instytut Polski w Wiedniu
Podczas warsztatów ich uczestnicy poznali archeologa Kazimierza Michałowskiego, który zasłynął z pracy badawczej w starożytnym Egipcie, uratował świątynię Abu Simbel przed zalaniem, a tym samym ocalił cenne egipskie artefakty. Wiele z jego znalezisk można do dziś podziwiać w warszawskim Muzeum Narodowym.
Czy powietrze może być cieczą?
Aby dowiedzieć się, czy powietrze może być cieczą i jak wytworzyć jego niską temperaturę, aby je skroplić, uczestnicy podążyli śladami polskiego naukowca Zygmunta Florentego Wróblewskiego - wynalazcy kaskadowej metody skraplania gazów, któremu jako jednemu z pierwszych udało się skroplić tlen. Dzieci szukały odpowiedzi, dlaczego niektóre składniki powietrza mają tylko dwa, a nie trzy stany skupienia i dlaczego te zjawiska powodują kurczenie się balonów i piszczenie łyżek. Na koniec wykorzystano nowo zdobytą wiedzę, by stworzyć parujące napoje i zimny jogurt.
Fot.: Instytut Polski w Wiedniu
Podczas ostatnich w tym roku warsztatów ich uczestnicy zgłębili tajniki kosmetologii oraz poznali prekursorkę branży kosmetycznej - Helenę Rubinstein. Helena Rubinstein to cesarzowa imperium piękna, które sama stworzyła. Gdyby żyła dziś, byłaby królową Instagrama – uwielbiała się fotografować, a jej wizerunek wielokrotnie uwieczniał sam Picasso. Rubinstein była jedną z pierwszych osób, które poświęciły swoje życie branży kosmetycznej, stając się nawet jedną z najbogatszych kobiet na świecie. Podczas warsztatów dzieci zgłębiły tajniki kosmetologii i stworzyły balsamy do ust, perfumy i kule do kąpieli.
Aby dalej inspirować dzieci nauką, w przyszłym roku Instytut planuje kolejne wydarzenia dla najmłodszych. W tym roku było ich aż pięć, w 2024r. zapowiedziana została kontynuacja cyklu wydarzeń dedykowanego polskim pionierom. Dodatkowo Instytut zaprosi dzieci i młodzież podczas Długiej Nocy Nauki, która odbywa się co dwa lata w samym centrum Wiednia. Tematem wydarzenia będzie archeologia.
Źródło: Instytut Polski w Wiedniu