- To wspólny wysiłek Wielkiej Brytanii, Norwegii i naszych sojuszników na rzecz wzmocnienia możliwości morskich Ukrainy w perspektywie długoterminowej - powiedział minister obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps. Przekazanie statków ogłoszono wraz z utworzeniem przez Wielką Brytanię i Norwegię koalicji na rzecz wsparcia Ukrainy.
Okręty typu Sandown, które trafią pod banderę ukraińską, to specjalistyczne jednostki, wykorzystujące do niszczenia min zdalnie sterowane pojazdy podwodne. Po znalezieniu ładunku wybuchowego jednostka zostanie nakierowana na cel i detonuje niebezpieczny obiekt. Cztery niezależne silniki, które dysponuje podwodny dron, zapewniają wysoką manewrowość, umożliwiając precyzyjne i szybkie umieszczenie ładunku wybuchowego z dala od jednostki macierzystej.
Składająca się z 40 osób załoga niszczyciela min ma ponadto do dyspozycji automatyczny system prowadzenia ognia sprzężony z Oerlikon o kalibrze 30 mm. Rozwiązanie to zostało zaprojektowane jako system ochrony okrętów Royal Navy przed różnymi pociskami krótkiego zasięgu, rakietami, granatami i materiałami wybuchowymi. Oprócz tego marynarze dysponują trzema karabinami obrotowymi o dużej szybkostrzelności oraz dwoma karabinami maszynowymi ogólnego przeznaczenia.
Po Stanach Zjednoczonych, Wielka Brytania jest drugim co do wielkości dostawcą pomowcy wojskowej dla Ukrainy od początku wojny. Londyn zapewnił również szkolenia wojskowe, które objęło około 20 tysięcy Ukraińców.
IAR/dad