W niedzielę 28 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 32. "Płuca po pandemii" - to hasło tegorocznego finału. Na ulice wyjdzie blisko 120 tysięcy wolontariuszy ze specjalnymi identyfikatorami i tekturowymi puszkami. Już teraz w internecie trwają aukcje. Do tej pory na koncie WOŚP są już ponad 23 miliony złotych z wpłat z różnego rodzaju licytacji i darowizn.
Suknia i zestaw filiżanek
Para prezydencka jak co roku gra razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Andrzej Duda zdecydował się wystawić na licytację zestaw filiżanek do espresso. Pierwsza dama przekazała natomiast wieczorową suknię wyszywaną cekinami.
"Zestaw filiżanek do espresso od Prezydenta i wieczorowa suknia wyszywana cekinami w kolorze złotym z Atelier »Ela Piorun« od Pierwszej Damy - to przedmioty, które Para Prezydencka przekazała w tym roku" - poinformowano we wpisie na profilu Kancelarii Prezydenta.
Pozłacany ołówek generała Sikorskiego
W akcję włączył się również premier Donald Tusk. Szef rządu przekazał na licytację w imieniu Zbigniewa Sztranca wyjątkowy przedmiot. "To automatyczny, pozłacany ołówek generała Władysława Sikorskiego - premiera i ministra spraw wojskowych II Rzeczypospolitej, premiera rządu Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie. Zapamiętany jako twórca i naczelny wódz Polskich Sił Zbrojnych" - przekazano w komunikacie.
Jak dodano, "Generał otrzymał ołówek w trakcie podróży do Stanów Zjednoczonych od Przewodniczącego Kongresu Polonii Amerykańskiej".
Barierka z podpisem marszałka Sejmu
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wystawił na aukcję ostatnią z barierek, które stały przed Sejmem. - Jedną barierkę zachowaliśmy i mam nadzieję, że posłuży wam dobrze, na przykład na otwieranie się na innych - powiedział w nagraniu. Jak dodał, "w komplecie z barierką jest obiad ze skromnym marszałkiem rotacyjnym". Barierka jest podpisana przez Szymona Hołownię.
MON ponownie gra z Orkiestrą
WOŚP postanowił wesprzeć także wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON przekazał na licytację wspólny obiad w stołówce żołnierskiej oraz specjalne, osobiste zaproszenie do udziału w uroczystościach Święta Wojska Polskiego.
- Zjedzmy razem pyszną, wojskową grochówkę! Licytujcie, warto, dla dzieciaków - zachęcał w załączonym do wpisu filmiku. To pierwszy raz po kilku latach, kiedy wojsko znów gra z Orkiestrą.
Głośnik z Sali Kongresowej
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w tym roku przekazał na aukcję głośnik z Sali Kongresowej. "To jest historia. I to jest mój przedmiot przekazany na tegoroczny Finał WOŚP" - napisał.
Podkreślił, że z tego właśnie głośnika wybrzmiewały przeboje Rolling Stones, Czesława Niemena, Erica Claptona, Eltona Johna, Boba Dylana czy Leonarda Cohena, gdy grali swoje koncerty w Warszawie. Dodał także, że zwycięzcy aukcji przekaże go osobiście.
Na kawę z ministrą
Ministra edukacji i nauki Barbara Nowacka wystawiła na licytację rozmowę przy kawie z nią samą, zwiedzanie gmachu MEN oraz spacer z varsavianistą po warszawskim Śródmieściu.
- Zapraszam do serca Warszawy i serca polskiej edukacji. To fantastycznie, że znów możemy być razem. Jestem przekonana, że chętnych do wsparcia tej wspaniałej charytatywnej akcji nie zabraknie - powiedziała w filmiku. - Przyjdź z rodziną, zabierz ze sobą dzieci, możemy porozmawiać o polskiej szkole, przyszłości polskiej edukacji - dodała.
To jednak nie jedyna rzecz, jaką zdecydowała się przekazać szefowa resortu edukacji. Barbara Nowacka wystawiła na aukcję WOŚP także tekst przysięgi, którą złożyła i miała w ręku podczas zaprzysiężenia w Pałacu Prezydenckim 13 grudnia 2023 roku.
Michał Kołodziejczak przekazuje z kolei skuter z wygranej kampanii wyborczej do Sejmu. Ofiarowana Vespa jest dla niego symbolem bezpośrednich kontaktów z mieszkańcami w okręgu 37 gnieźnieńsko-konińskim. - Wierzę, że będzie również symbolem pojednania i przyniesie nowemu użytkownikowi wiele szczęścia - dodał.
IAR/PAP/PR24/dad