Redakcja Polska

Domy pogrzebowe w Rosji odmawiają organizacji pogrzebu Nawalnego. W tle obawy o masowe protesty

27.02.2024 11:37
Domy pogrzebowe w Moskwie odmawiają organizacji uroczystości ostatniego pożegnania opozycyjnego rosyjskiego polityka Aleksieja Nawalnego, powołując się na ograniczenia ze strony władz miasta - powiadomił rosyjski niezależny kanał na Telegramie "Możem Objasnit".
Nawalny miał zostać wymieniony? Współpracowniczka opozycjonisty ujawniła nową hipotezę
Nawalny miał zostać wymieniony? Współpracowniczka opozycjonisty ujawniła nową hipotezęShutterstock/Jonas Petrovas

Rzeczniczka Nawalnego Kira Jarmysz poinformowała w poniedziałek, że pogrzeb polityka, zmarłego w niewyjaśnionych okolicznościach w łagrze za kołem podbiegunowym, odbędzie się pod koniec tygodnia. Na platformie X napisała, że jego współpracownicy poszukują pomieszczenia do zorganizowania publicznej ceremonii.

"Obdzwoniłam prawie wszystkie duże domy pogrzebowe i wszędzie odmawiają, powołując się na „ograniczenia ze strony władz miasta”, albo - co było częstsze - w ogóle nie tłumacząc (odmowy). Rozmawiam z cerkwiami - tutaj też to nie wygląda dobrze" - przekazała opozycjonistka Elwira Wichariewa.

"Możem Objasnit" zapytał opozycjonistów, którzy pozostali w Rosji, czy mogą udostępnić swoje partyjne lokale do zorganizowania ceremonii, jednak odpowiedzi też były negatywne. Partia byłego kandydata na prezydenta Borisa Nadieżdina oraz była kandydatka Jekatierina Duncowa przekazały np., że nie posiadają swojego pomieszczenia.


Posłuchaj
00:40 12837898_1.mp3 W Rosji zakłady pogrzebowe nie chcą organizować pożegnania z Aleksejem Nawalnym. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)

 

Nagła śmierć opozycjonisty

16 lutego władze rosyjskie powiadomiły o nagłej śmierci Nawalnego, najbardziej znanego przeciwnika politycznego Władimira Putina. Nawalny miał umrzeć w łagrze, gdzie odbywał karę 19 lat pozbawienia wolności, a groziło mu nawet 30 lat więzienia. Władze odmawiały oddania ciała polityka bliskim.

Matka Aleksieja Nawalnego, Ludmiła, miała otrzymać od władz więziennych ultimatum: albo zgodzi się na cichy pogrzeb na lokalnym cmentarzu, albo opozycjonista zostanie pochowany na terenie kolonii karnej. Jak informowały niezależne rosyjskie media, kobieta zaskarżyła te działania do miejscowego sądu. Uzyskała też wsparcie zwolenników syna.

O wydanie zwłok Nawalnego apelowali jego bliscy, prawosławni wierni i duchowni, przedstawiciele świata kultury i mediów.

Widmo protestów

Michaił Chodorkowski, były szef koncernu Jukos, jeden z emigracyjnych opozycjonistów rosyjskich na Zachodzie, ocenił, że władze Rosji nie chciały oddać rodzinie ciała Nawalnego, ponieważ obawiały się, że jego pogrzeb mógłby przerodzić się w gwałtowne protesty.

W poniedziałek współpracowniczka przywódcy antykremlowskiej opozycji Maria Piewczych oznajmiła, że Nawalny w najbliższym czasie miał zostać uwolniony w ramach wymiany na oficera FSB, odbywającego karę więzienia w Berlinie. 


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja Aleksiej Nawalny

Żołnierze WOT szkolili się z amerykańskimi komandosami

26.02.2024 14:57
Żołnierze 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 21. Brygady Strzelców Podhalańskich ćwiczyli wspólnie z amerykańskimi kolegami ze 101. Ariborne Division. Szkolili się m.in. z poruszania w terenie leśnym i zurbanizowanym.

Straż Graniczna podpisała umowy na budowę zabezpieczeń elektronicznych na granicznych rzekach

26.02.2024 16:24
Straż Graniczna podpisała umowy na budowę zabezpieczeń elektronicznych na granicznych rzekach z Białorusią. Jedna dotyczy rzeki Bug, a druga - rzek Świsłocz i Istoczanka. Jak czytamy w komunikacie, teraz wykonawcy mają odpowiednio 12 i 10 miesięcy na realizację zadania, a łączny koszt obu inwestycji wyniesie ponad 364 miliony złotych.

"Dobra strategiczna rozmowa bliskich sojuszników". Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Stanów Zjednoczonych

27.02.2024 09:26
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zakończył wizytę w Stanach Zjednoczonych. Jej ostatnim punktem było spotkanie z koordynatorką amerykańskich służb wywiadowczych Avril Haines. Wcześniej szef polskiej dyplomacji spotkał się z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Jednym z głównych tematów rozmów była Ukraina. - To była dobra strategiczna rozmowa bliskich sojuszników. Na szczycie agendy było bezpieczeństwo Polski także w kontekście wojny w Ukrainie - podsumował spotkanie Radosław Sikorski.