Polskie Radio dla Zagranicy realizuje misję promowania kraju i prezentowania polskiej racji stanu światowej opinii publicznej. Jego zadaniem jest informowanie o wydarzeniach w Polsce i naszej polityce zagranicznej. W audycjach pokazywany jest obraz polskiego społeczeństwa i jego dokonań naukowych i kulturalnych. Radio dla Zagranicy przedstawia także kluczowe sprawy współczesnego świata z polskiej perspektywy.
05:18 Jubileusz PRdZ.mp3 Polskie Radio dla Zagranicy ma już 88 lat - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Do 1939 roku radio dla Polonii nadawało po polsku, a także między innymi po niemiecku, czesku, angielsku, węgiersku i portugalsku. Po wojennej przerwie audycje były emitowane z Lublina, a w sierpniu 1945 redakcja przeniosła się z powrotem do Warszawy. W połowie lat 50. zespół nadawał w ciągu doby blisko 70 godzin audycji w wielu językach, wśród nich w: angielskim, duńskim, greckim i fińskim. Po 1989 roku program zmienił formułę, powstały redakcje: litewska, ukraińska, białoruska, czeska i słowacka.
Dwa lata temu, w związku z napaścią Rosji na Ukrainę, Polskie Radio uruchomiło specjalną antenę w języku ukraińskim - Polskie Radio dla Ukrainy, tworzone przez dziennikarzy, przy pomocy współpracowników zarówno z Polski, jak i z Ukrainy.
Dziś Polskie Radio dla Zagranicy codziennie nadaje audycje w sześciu językach: polskim, angielskim, białoruskim, niemieckim, rosyjskim i ukraińskim. Programy odbierane są nie tylko analogowo, ale również w przekazie cyfrowym oraz dzięki specjalnym podcastom. W Radiu dla Zagranicy na przestrzeni lat pracowało lub z nim współpracowało wielu wybitnych twórców i dziennikarzy, w tym Jeremi Przybora, Irena Dziedzic, Bożena Walter, Michał Sumiński, a także Marek Łatyński i Piotr Mroczyk - późniejsi dyrektorzy Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Od 2024 roku dyrektorką Polskiego Radia dla Zagranicy jest Natalia Bryżko-Zapór.
IAR/ep