Redakcja Polska

11 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Radia

11.04.2024 12:33
Współczesne sposoby słuchania radia różnią się od tych sprzed kilkudziesięciu, a nawet kilkunastu lat. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii audycji radiowych można słuchać w internecie oraz cyfrowo w systemie DAB+.
Audio
  • Rozmowa z Zasławem Adamaszkiem z Narodowego Muzeum Techniki [posłuchaj]
11 kwietnia - światowy dzień radia
11 kwietnia - światowy dzień radiaFoto: PRdZ

Święto radiowców i radiosłuchaczy jest obchodzone 11 kwietnia. Tego dnia  1923 roku Stowarzyszenie Radiotechników Polskich przyjęło dokument, zawierający opinie w sprawie wytycznych do ustawy radiotelegraficznej. Ten znaczący krok przyczynił się do rozwoju radia w Polsce, dlatego został uznany za święto i symboliczną datę łączącą polskich radiowców. Dwa lata później, 1 lutego, rozpoczęła nadawanie oficjalna stacja nadawcza Polskiego Radia w Warszawie. Natomiast pierwsza na świecie stacja radiofoniczna została uruchomiona 2 listopada 1920 roku w Pittsburghu w Stanach Zjednoczonych.

Radio pełni ważną rolę społeczną. Dociera do najodleglejszych zakątków globu. Można go słuchać w domu, w samochodzie, w terenie, niemal wszędzie, zwłaszcza, gdy dostęp do niego umożliwiają telefony komórkowe. Radio służy komunikacji, edukuje i bawi. Pełni też ważną funkcję jako środek wczesnego ostrzegania o zagrożeniach i katastrofach, a także przekazu informacji o nadchodzącej pomocy.

Dziś, dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii, możliwości słuchania audycji radiowych są o wiele większe niż kilkadziesiąt czy jeszcze kilkanaście lat temu. A jakie były początki? I w którą stronę podąża rozwój radia? O tym Ewie Plisieckiej opowiedział Zasław Adamaszek z Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.

Polskie Radio Wilno rozpoczęło nadawanie 96 lat temu, dwa lata później ruszyła rozgłośnia we Lwowie

16.01.2024 12:44
Radio Wilno realizowało znakomite słuchowiska oraz programy literacko-artystyczne, Polskie Radio Lwów było zaś prężnie działającą instytucją, a sam Lwów w 1939 roku - najlepiej zradiofonizowanym miastem w kraju.    

Światowy Dzień Radia. "Wciąż pozostaje niezastąpionym towarzyszem"

13.02.2024 15:31
Dociera wszędzie. Może być słuchane w domu, pracy, na spacerze, w samochodzie, na działce, plaży, przez 24 godziny na dobę. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Radia.

Jubileusz Polskiego Radia dla Zagranicy. Mamy już 88 lat

01.03.2024 12:44
88 lat temu, 1 marca 1936 roku, zainicjowało swoją działalność Polskie Radio dla Zagranicy. Tego dnia rozpoczęło się codzienne nadawanie na falach krótkich adresowanych do obcokrajowców oraz Polonii audycji w językach polskim i angielskim. Później doszły programy po niemiecku, czesku, węgiersku i portugalsku.