Program opiera się na współpracy wolontariuszy, dobroczyńców i społeczności lokalnych. Rodziny w potrzebie są zgłaszane do projektu przez osoby z ich otoczenia. Następnie, po szczegółowej weryfikacji przez wolontariuszy, trafiają do bazy rodzin, z której dobroczyńcy mogą wybrać tych, którym chcą pomóc.
Wsparcie nie ogranicza się wyłącznie do przekazania prezentów materialnych. Szlachetna Paczka odpowiada na konkretne potrzeby, które często wpływają na poprawę jakości życia, takie jak sprzęt AGD, kursy zawodowe czy pomoc w leczeniu.
Historie, które budzą nadzieję
- W domach 17 tysięcy rodzin, w których codziennością były niepokój, poczucie osamotnienia, smutek, zagoszczą w ten weekend spokój, nadzieja i uśmiech - mówi Joanna Sadzik, prezes stowarzyszenia Wiosna.
Przykładem są losy pana Karola, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, który po śmierci swojej babci zmagał się z wyzwaniami codzienności. Dzięki Szlachetnej Paczce otrzyma grzejnik olejowy, który pomoże mu lepiej funkcjonować w okresie zimowym. Z kolei pani Aneta, matka wielodzietnej rodziny, weźmie udział w kursie florystycznym, co umożliwi jej podjęcie pracy i odciążenie męża, jedynego żywiciela rodziny.
Rekordowa pomoc i jej znaczenie
Szlachetna Paczka niezmiennie od lat inspiruje do pomocy. W ubiegłym roku wsparcie otrzymało również ponad 17 tysięcy rodzin, a jego wartość osiągnęła rekordową sumę 74 milionów złotych. Ponad 60% obdarowanych stanowiły osoby z niepełnosprawnością lub poważnymi chorobami.
Tradycja, która zmienia życie
Tegoroczna edycja jest dowodem na to, jak ogromną siłę ma dobroć i zaangażowanie społeczeństwa. To już 24 lata, odkąd stowarzyszenie Wiosna z Krakowa realizuje ten wyjątkowy projekt, który łączy ludzi w szlachetnym celu.
IAR/PAP/dad