Redakcja Polska

Łączenie na linii Warszawa-kosmos. Polscy licealiści przeprowadzili niecodzienny wywiad

16.12.2024 14:00
"Co poczułeś, gdy po raz pierwszy zobaczyłeś Ziemię z kosmosu" - było to pierwsze pytanie zadane przez warszawskich uczniów amerykańskiemu astronaucie na ISS 
Audio
  • Amelia Szymanek, jedna z uczennic Zespołu Szkół Łączności w Warszawie, wyznała, że rozmowa z astronautą była dla niej niezwykłym przeżyciem [posłuchaj]
Polacy mocno angażują się w rozwój technologii kosmicznych.
Polacy mocno angażują się w rozwój technologii kosmicznych.Gorodenkoff/shutterstock

W ramach projektu ARISS - Amateur Radio on the International Space Station - w Zespole Szkół Łączności w Warszawie odbyło się połączenie radiowe z Nickiem Hague`m, który z pokładu ISS odpowiedział na łącznie dwadzieścia pytań, dotyczących życia i pracy w kosmosie.

O połączenie ze stacją kosmiczną zadbali przedstawiciele klubu krótkofalarskiego SP5KAB i nie było to zadanie łatwe. Łączność z kosmosem możliwa była jedynie przez maksymalnie 12 minut, w czasie których Międzynarodowa Stacja Kosmiczna z prędkością 8 kilometrów na sekundę przelatywała nad Europą na wysokości około 412 kilometrów. 

W trakcie rozmowy z uczniami amerykański astronauta opowiedział między innymi o swoich przemyśleniach, dotyczących oglądania Ziemi z kosmosu: "Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem ziemię z kosmosu, to uświadomiłem sobie, że to coś zupełnie innego, niż to, co możemy oglądać na mapach naszej planety. Z kosmosu nie widziałem żadnych granic i poczułem, że ludzkość jest jednością i każdy z nas jest częścią większej całości. Over"

Amelia Szymanek, jedna z uczennic Zespołu Szkół Łączności w Warszawie, wyznała, że rozmowa z astronautą była dla niej niezwykłym przeżyciem.

Jednym z celów projektu ARISS jest zachęcanie młodych ludzi z całego świata do zainteresowania się tematyką kosmosu oraz ogólnie nauk ścisłych. Wojciech Malec z klubu krótkofalarskiego SP5KAB zaznacza, że bezpośrednie połączenie z kosmosem zawsze jest wyjątkową przygodą, która dla wielu uczniów może okazać się początkiem nowej pasji.  

Było to czwarte w tym roku łączenie radiowe, które odbyło się z terenu Polski w ramach projektu ARISS. Za kilka miesięcy, w ramach innego projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej, polscy uczniowie z różnych szkół będą mogli w podobny sposób porozmawiać z doktorem Sławoszem Uznańskim. Lot polskiego astronauty na Międzynarodową Stację Kosmiczną zaplanowany został na późną wiosnę przyszłego roku.

IAR/ks

Polak w Kosmosie po 46 latach. Ignis - nowy początek polskiej eksploracji kosmosu

03.12.2024 14:22
46 lat po historycznym locie Mirosława Hermaszewskiego, Polska ponownie wkracza na kosmiczną scenę. Misja Ignis, której nazwa oznacza po łacinie "ogień", jest symbolem narodowej ambicji, rozwoju i odważnego kroku w przyszłość. Na wiosnę 2024 roku astronauta dr Sławosz Uznański, wybrany spośród tysięcy kandydatów, wyruszy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), inaugurując nową erę polskich załogowych misji kosmicznych.

Leki a promieniowanie kosmiczne. Polscy naukowcy szykują przełom

08.12.2024 16:30
Naukowcy z Zabrza chcą sprawdzić, czy leki z dodatkową osłoną, w postaci biodegradowalnego polimeru, będą trwalsze w warunkach braku grawitacji i podwyższonego promieniowania kosmicznego