Przy pomniku w podwileńskich Krawczunach o godzinie 14 odprawiona zostanie uroczysta msza święta, po której odbędzie się Wiec Pamięci. Uroczystości organizuje Wileński Rejonowy Oddział Związku Polaków na Litwie. W tej miejscowości polscy żołnierze stoczyli największą bitwę o Wilno w 1944 roku z niemieckim okupantem. - Zginęło tam 79 akowców. Kilkunastu przepadło bez wieści. Być może Niemcy ich uprowadzili i gdzieś rozstrzelali. Do dziś nie ma żadnej dokładniej listy - powiedział Polskiemu Radiu wileński historyk Jarosław Wołkonowski.
Blisko stu żołnierzy zostało rannych. Wśród poległych był legendarny dowódca I Brygady Wileńskiej AK Czesław Grombaczewski ps. "Jurand". Polakom, mimo znaczącej niemieckiej przewagi, udało się zabić lub wziąć do niewoli około tysiąca niemieckich żołnierzy oraz zakłócić przeprawę przez rzekę Wilię.
Plan rozpoczętej w nocy z 6 na 7 lipca 1944 roku operacji "Ostra Brama" zakładał, samodzielne zdobycie Wilna przez żołnierzy Armii Krajowej. Ostatecznie miasto zostało zdobyte 13 lipca przez Polaków i Rosjan. Rosjanie w ciągu tygodnia stracili około 5 tysięcy żołnierzy, Niemcy od 3 do 4 tysięcy, a Polacy ponad 500 żołnierzy.
Po zakończeniu operacji sowieci aresztowali dowódców polskich oddziałów oraz żołnierzy i oficerów. Część z nich trafiła do więzień, a inni zostali zesłani na Syberię.
IAR/dad