Fundacja PLUGin wraz z Muzeum Emigracji w Gdyni przedstawiła wyniki badań "E-MIGRACJA. Polska Diaspora Technologiczna". Celem projektu było zidentyfikowanie, zbadanie i opisanie polskiej „diaspory technologicznej", którą badacze nazwali “e-Migracją”. To Polacy rozsiani po całym świecie - osoby, które pracują w szeroko rozumianej branży innowacji i nowoczesnych technologii, począwszy od programistów, przez start-upowców, innowatorów, aż po np. artystów, kuratorów kultury czy biznesmenów.
Badaniem objęto Polaków, którzy wyemigrowali, osoby o polskich korzeniach oraz coraz liczniejszą grupę transmigrantów i nomadów, którzy realizują swoje kariery globalnie, ale nie podjęli decyzji o opuszczeniu kraju na stałe.
Z badań wynika m.in., że e-Migranci czują się Polakami nawet na obczyźnie, ich wyjazd za granicę nie był spowodowany przede wszystkim chęcią zwiększenia zarobków, a powrót do kraju brany jest pod uwagę jako atrakcyjna perspektywa (o powrocie lub przeniesieniu się do Polski myśli 48,8% badanych).
- W Polakach rozsianych po całym świecie, pracujących w szerokim sektorze technologicznym i startupowym, drzemie ogromny potencjał – podsumowują autorzy badania.
Z Natalią Mituniewicz z Fundacji PLUGin rozmawia Ewa Plisiecka.