W ramach szkoleń, tygodniowy staż w Polskim Radiu odbyli Ewa Karlik i Helena Wieliczko z Radia Lwów, Edyta Szałkowska z Radia znad Wilii oraz Aleksander Kuticki i Andrzej Leusz z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Stanisławowie.
W trakcie praktyk radiowych polscy dziennikarze zapoznawali się z koncepcją powstawania cyklu „Wybitni Polacy II RP”. Poznawali także specyfikę pracy dziennikarskiej w Polskim Radiu dla Zagranicy i poszczególnych programach Polskiego Radia.
Ważną częścią szkolenia było uczestnictwo w zajęciach logopedycznych, z zakresu prawidłowej emisji, estetyki i higieny głosu. Prowadziła je Bożena Targosz, logopeda i trener medialny. Warsztaty w studiu Polskiego Radia obejmowały m.in. ćwiczenia postawy umożliwiającej prawidłową emisję głosu, opanowanie technik tworzenia głosu, ćwiczenia motoryki narządów artykulacyjnych oraz zajęcia z zakresu estetyki mówienia i kultury słowa.
Uczestnicy warsztatów dziennikarskich w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy
Z tajnikami interpretacji tekstów dziennikarskich, zapoznał gości Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", Andrzej Krusiewicz, znany lektor, długoletni pracownik Polskiego Radia.
Dziennikarze z Litwy i Ukrainy przeszli również w Polskim Radiu szkolenie z zakresu mediów społecznościowych i specyfiki dziennikarstwa internetowego. Poznali tajniki przygotowania tekstu do publikacji pod kątem wyszukiwarek, pozycjonowania, tagowania, a także poprawnego konstruowania tytułu, leadu, tekstu, tworzenia i dobierania materiału wideo oraz zdjęciowego do publikacji na portalu, stronie internetowej i mediach społecznościowych. Dowiedzieli się także co warto publikować na Facebooku, Twitterze i Istagramie. Poznali również tajniki montażu dźwięku m.in. w systemie Dalet Plus.
Dziennikarze odwiedzili także Archiwum Polskiego Radia i zapoznali się z jego bogatymi zbiorami, wykorzystywanymi do powstawania audycji z cyklu „Wybitni Polacy II RP”.
Istotnym wydarzeniem praktyk było uczestnictwo w konferencji prasowej inaugurującej kampanię społeczną „Jest nas 60 milionów”, m.in. z udziałem marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Karczewskiego i podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP ministra Adama Kwiatkowskiego.
Kampania ma służyć wszystkim Polakom na całym świecie i opiera się na działaniach kulturalnych i medialnych. Wśród szczególnych elementów wymienia się emitowanie programów historycznych, kulturalnych i sportowych. Celem tych działań ma być zbliżanie do siebie mieszkańców całego świata mających polskie pochodzenie. Z jednej strony Polacy w kraju będą mogli dowiedzieć się, jak funkcjonuje Polonia i Polacy na całym świecie. Z drugiej strony mieszkający za granicą Polacy będą mogli dowiedzieć się, jak dziś wygląda Polska.
Uczestnicy warsztatów dziennikarskich podczas obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego
1 sierpnia, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego goście ze Wschodu wzięli udział w obchodach powstańczego zrywu Warszawy, m. in. w marszu ulicami stolicy i wspólnym śpiewaniu powstańczych pieśni na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Odwiedzili też Pałac Kultury i Nauki oraz Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego i jej ogrody.
Praktyki przeprowadzono w ramach projektu „Wybitni Polacy II RP” współfinansowanego przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.
PRdZ/ho