Redakcja Polska

Ważna inicjatywa. Czy powstanie dziennikarski most Lwów - Stanisławów - Wilno?

19.08.2019 19:13
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” zorganizowała, wspólnie z Polskim Radiem dla Zagranicy, szkolenia dziennikarskie dla przedstawicieli polskich mediów z Litwy i Ukrainy.
Audio
  • Warsztaty dziennikarskie Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie i Polskiego Radia dla Zagranicy [posłuchaj]
Uczestnicy warsztatów dziennikarskich w Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie
Uczestnicy warsztatów dziennikarskich w Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie"Foto: Andrzej Leusz

W ramach szkoleń, tygodniowy staż w Polskim Radiu odbyli Ewa Karlik i Helena Wieliczko z Radia Lwów, Edyta Szałkowska z Radia znad Wilii oraz Aleksander Kuticki i Andrzej Leusz z Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Stanisławowie.

W trakcie praktyk radiowych polscy dziennikarze zapoznawali się z koncepcją powstawania cyklu „Wybitni Polacy II RP”. Poznawali także specyfikę pracy dziennikarskiej w Polskim Radiu dla Zagranicy i poszczególnych programach Polskiego Radia.

Ważną częścią szkolenia było uczestnictwo w zajęciach logopedycznych, z zakresu prawidłowej emisji, estetyki i higieny głosu. Prowadziła je Bożena Targosz, logopeda i trener medialny. Warsztaty w studiu Polskiego Radia obejmowały m.in. ćwiczenia postawy umożliwiającej prawidłową emisję głosu, opanowanie technik tworzenia głosu, ćwiczenia motoryki narządów artykulacyjnych oraz zajęcia z zakresu estetyki mówienia i kultury słowa.


Uczestnicy warsztatów dziennikarskich w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy Uczestnicy warsztatów dziennikarskich w studiu Polskiego Radia dla Zagranicy

Z tajnikami interpretacji tekstów dziennikarskich, zapoznał gości Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", Andrzej Krusiewicz, znany lektor, długoletni pracownik Polskiego Radia.

Dziennikarze z Litwy i Ukrainy przeszli również w Polskim Radiu szkolenie z zakresu mediów społecznościowych i specyfiki dziennikarstwa internetowego. Poznali tajniki przygotowania tekstu do publikacji pod kątem wyszukiwarek, pozycjonowania, tagowania, a także poprawnego konstruowania tytułu, leadu, tekstu, tworzenia i dobierania materiału wideo oraz zdjęciowego do publikacji na portalu, stronie internetowej i mediach społecznościowych. Dowiedzieli się także co warto publikować na Facebooku, Twitterze i Istagramie. Poznali również tajniki montażu dźwięku m.in. w systemie Dalet Plus.

Dziennikarze odwiedzili także Archiwum Polskiego Radia i zapoznali się z jego bogatymi zbiorami, wykorzystywanymi do powstawania audycji z cyklu „Wybitni Polacy II RP”.

Istotnym wydarzeniem praktyk było uczestnictwo w konferencji prasowej inaugurującej kampanię społeczną „Jest nas 60 milionów”, m.in. z udziałem marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Karczewskiego i podsekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP ministra Adama Kwiatkowskiego.

Kampania ma służyć wszystkim Polakom na całym świecie i opiera się na działaniach kulturalnych i medialnych. Wśród szczególnych elementów wymienia się emitowanie programów historycznych, kulturalnych i sportowych. Celem tych działań ma być zbliżanie do siebie mieszkańców całego świata mających polskie pochodzenie. Z jednej strony Polacy w kraju będą mogli dowiedzieć się, jak funkcjonuje Polonia i Polacy na całym świecie. Z drugiej strony mieszkający za granicą Polacy będą mogli dowiedzieć się, jak dziś wygląda Polska.


Uczestnicy warsztatów dziennikarskich podczas obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego Uczestnicy warsztatów dziennikarskich podczas obchodów 75. rocznicy Powstania Warszawskiego

1 sierpnia, w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego goście ze Wschodu wzięli udział w obchodach powstańczego zrywu Warszawy, m. in. w marszu ulicami stolicy i wspólnym śpiewaniu powstańczych pieśni na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Odwiedzili też Pałac Kultury i Nauki oraz Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego i jej ogrody.

Praktyki przeprowadzono w ramach projektu „Wybitni Polacy II RP” współfinansowanego przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

PRdZ/ho

Zobacz więcej na temat: Senat