W Rakowie niedaleko stolicy Białorusi, Mińska, zostanie dziś odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona książce Sergiusza Piaseckiego "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy". Będzie to część programu organizowanego po raz czwarty w tym miasteczku "Rakowskiego Festynu" przybliżającego kultury narodów blisko związanych z tą miejscowością.
W okresie II Rzeczypospolitej Raków był polskim miastem położonym bardzo blisko radzieckiej granicy. Uzyskał wtedy nieoficjalny status "stolicy przemytników", gdyż znaczna część ludności żyła z nielegalnego przewożenia towarów przez granicę. Ówczesne życie w tym mieście opisał Sergiusz Piasecki w książce "Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy".
Dziś zostanie odsłonięta tablica upamiętniającą tę książkę. Ma się na niej znaleźć gwiazdozbiór Wielkiej Niedźwiedzicy, który będzie widoczny również nocą.
Odsłonięcie tablicy odbędzie się podczas "Rakowskiego Festynu", współorganizowanego przez Ambasadę Polski na Białorusi. Na imprezie będą prezentowane kultury: białoruska , polska, żydowska i litewska. Wystąpi też polski zespół "Tekla Klebetnica", zaplanowano też prezentację wystawy i książki poświęconej polskiemu malarzowi Ferdynandowi Ruszczycowi, który pochodził z okolic Rakowa.
IAR/ks