Szkoła w Mościskach powstała w 2002 roku dzięki staraniom Wspólnoty Polskiej i Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Mościskiej. Dyrektor Teresa Teterycz jest dumna z działalności placówki, do której starają się dostać również Ukraińcy, jednak nie wszyscy mają na to szansę. Jak przyznała, założenie szkoły było wyzwaniem. - To stare koszary, które zostały kupione ze polskie pieniądze i powstała w nich polska szkoła. Walczyliśmy o to sześć lat i istnieje już 18 lat - powiedziała Teterycz.
Fot.: Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski
Zdecydowana większość tegorocznych maturzystów deklaruje chęć studiowania w Polsce. Jak przyznała nauczycielka języka polskiego, Halina Ziober, większość na studia wybiera Polskę. - Mają odpowiednie przygotowanie, bo szkoła kształci w języku polskim. Szacuję, że 90% uczniów pójdzie do Polski - powiedziała Halina Ziober.
W Mościskach mieszka wielu Polaków. Według ostatnich danych, Mościska liczą 9 tysięcy mieszkańców, z czego 36% to Polacy. W okolicy są wsie, gdzie dominuje język polski, takich jak Kresowice, Pnikut, Lipniki czy Strzelczyska.
Wojciech Jankowski/Kurier Galicyjski
dad