Jak zauważa ministerstwo, organizacje polonijne, środowiska harcerskie i szkolne, a także duszpasterstwo przyłączają się do inicjatyw lokalnych lub podejmują własne, by służyć innym i wspierać kraje zamieszkania w trudnym okresie walki z koronawirusem.
Resort dyplomacji wskazał, że w Kanadzie Kongres Polonii Kanadyjskiej wezwał wszystkie organizacje do wspierania sąsiadów i niesienia pomocy.
"Polonia organizuje wyjazdy do osób starszych czy organizuje pomoc w zakupach i transporcie żywności. W Niemczech wolontariusze Polskiej Misji Katolickiej organizują pomoc w lokalnym środowisku, w tym dyżury kryzysowe. Z kolei w Islandii Polacy organizują akcję pomocową dla tamtejszej służby zdrowia, w tym ratownictwa medycznego.
Z pozytywnym odzewem spotkał się apel ambasadora RP do rodaków mieszkających na Islandii, którzy mają wykształcenie medyczne - lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów i ratowników medycznych - a nie pracujących obecnie w swoim zawodzie, aby zgłosili się do pomocy w sektorze służby zdrowia" - podkreśla ministerstwo.
Wsparcie polskich lekarzy
W komunikacie dodano też, że w walkę z pandemią zaangażowana jest także duża liczba polskich lekarzy zatrudnionych w szpitalach na całym świecie i pracujących z ogromnym poświęceniem.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża podziękowania wszystkim rodakom zaangażowanym w niesienie pomocy na świecie i zachęca do włączania się do akcji #Polonia4Neighbours. - Ten nadzwyczajny czas wymaga od nas nadzwyczajnych postaw i działań. Potrzebujemy szczególnej solidarności społecznej i pomagania sobie nawzajem - ocenił wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk, cytowany w komunikacie MSZ.
PAP/PR24/dad