W sobotę na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta opublikowano film z życzeniami pary prezydenckiej.
Andrzej Duda podkreślił, że Dzień Polonii i Polaków za Granicą to święto wielkiej polskiej wspólnoty. - Warto sobie uświadomić, że jest nas razem około sześćdziesięciu milionów – z czego aż dwadzieścia milionów stanowią Polacy i osoby polskiego pochodzenia żyjące poza terytorium Rzeczypospolitej. W imieniu rodaków z kraju, bardzo serdecznie wszystkich państwa pozdrawiamy - powiedział prezydent.
Pierwsza dama zaznaczyła, że obecna na tak wielu kontynentach polska rodzina to rzadki, ale i wspaniały fenomen w skali świata. Prezydent dodał: -Razem z żoną mogliśmy się o tym świetnie przekonać w ciągu pięciu lat mojej prezydentury. Podczas wizyt zagranicznych składanych w różnych miejscach globu wszędzie spotykaliśmy się z przedstawicielami Polonii. W Europie, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, ale także na przykład w Meksyku, Chinach, Kazachstanie, Australii czy Nowej Zelandii. Każde z tych spotkań bardzo dobrze pamiętamy".
Jak zauważył prezydent naszą patriotyczną wspólnotę zawsze będzie wyrażać biało-czerwona flaga, której święto obchodzimy w sobotę. - Z najwyższym szacunkiem chcę Państwu podziękować za wierność korzeniom, za troskliwe pielęgnowanie polskości. Dziękuję za wszystko, co robią państwo dla kultywowania narodowego ducha, ojczystej mowy, tradycji i kultury. Dla podtrzymywania więzi z krajem rodzinnym. Dla budowania dobrego imienia Polaków i wysokiej pozycji naszego narodu w świecie - powiedział Duda.
Pierwsza dama zauważyła, że wielką radością jest widzieć w tylu miejscach na Ziemi, że Polacy cieszą się uznaniem, prestiżem i sympatią. - Są Państwo naszą dumą, radością i nadzieją - podkreśliła.
Polacy ambasadorami polskości
Andrzej Duda mówił: - Są Państwo znakomitymi ambasadorami polskości, a także budowniczymi ponadnarodowych mostów. Mam wielkie marzenie, które konsekwentnie staram się realizować, aby jak najpełniej łączyć ogromny polski potencjał z całego świata i wykorzystywać go dla wspólnego dobra, dla pomyślności Polski i Polonii-. Zaznaczył, że wszyscy przeżywamy teraz trudny czas i z powodu pandemii koronawirusa nie mogą się odbywać liczne spotkania czy imprezy, które zwykle tak mocno integrują polskie społeczności.
- Tym bardziej więc pielęgnujmy nasze poczucie wspólnoty. Pragnę Państwu przy tej okazji wyrazić ogromne uznanie i podziękować za zaangażowanie środowisk polonijnych w walce z pandemią w Państwa krajach zamieszkania, a także za świadectwa solidarności z Polską - powiedział prezydent.
Święto 3 maja
Przypomniał, że w niedzielę obchodzimy święto rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja - najstarszej w dziejach Europy i drugiej w kolejności na świecie, po konstytucji amerykańskiej.
- Była ona wybitnym świadectwem obywatelskiej odpowiedzialności i mądrości, ale także witalności narodowej, odważnego podejmowania wyzwań. Podobną wymowę ma przypadająca w tym roku 40. rocznica Polskiego Sierpnia 1980 roku, polskiej "Solidarności", największego w Europie ruchu społecznego, który zmienił dzieje Europy i świata. Polacy są narodem pełnym żywotnej siły, wytrwałym i nieugiętym – narodem zwycięskim - podkreślił prezydent.
- Z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą proszę przyjąć bardzo serdeczne życzenia pomyślności, życiowego spełnienia oraz pięknego rozwoju waszych wspólnot. Bądźcie pewni, że Polska o Was zawsze pamięta. Wyciąga do Polonii pomocną dłoń, a jednocześnie liczy na was - powiedział Andrzej Duda.
- Życzymy Państwu dobrego zdrowia, pogody ducha, szczęścia w waszych domach i rodzinach. To właśnie w nich jest najtrwalsza ostoja polskości. Niech powiodą się państwa oczekiwania, plany i marzenia. Niech sprzyja państwu dobry los i nadchodząca przyszłość - dodała pierwsza dama.
Dzień Polonii i Polaków za Granicą
Dzień Polonii i Polaków za Granicą jest świętem około 20 milionów osób mieszkających poza granicami kraju i przyznających się do polskich korzeni. Jego celem jest umacnianie poczucia jedności wszystkich rodaków i pomoc w zachowaniu świadomości narodowej.
Najliczniejsza grupa emigracji i osób polskiego pochodzenia żyje w Stanach Zjednoczonych - 10 milionów. Inne duże skupiska są w: Brazylii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech. Polacy mieszkają też między innymi na - Litwie, Białorusi i Ukrainie.
Święto zostało ustanowione w 2002 roku uchwałą Senatu, w dowód uznania dla Polonii i Polaków za ich dorobek i wkład w odzyskanie przez nasz kraj niepodległości. Jest uroczyście obchodzone we wszystkich środowiskach polonijnych na świecie.
Polonią określa się polskich emigrantów oraz ich potomków. Natomiast osoby mieszkające na terenach, które w przeszłości należały do państwa polskiego, a w wyniku zmiany granic znalazły się poza nim, uznaje się za Polaków. I tak mówimy: Polacy na Litwie, Polacy na Ukrainie czy Polacy w Czechach.
IAR/PAP/dad