Wicie palm na Wileńszczyźnie jest głęboko zakorzenioną tradycją. Zagłębiem wileńskich palm są niewielkie miejscowości znajdujące się na wschód od litewskiej stolicy. Agata Granicka tą sztuką zajmuje się od 30 lat, a swoje umiejętności doskonaliła u babci oraz mamy. "To wyróżnienie nie tylko dla mnie. Chcę, aby nie tylko na Wileńszczyźnie, nie tylko na Litwie, ale na całym świecie wiadomo było, że są tutaj takie palmiarki" - mówi Polskiemu Radiu Agata Granicka.
W jej domu od pokoleń wije się okrągłe palmy, tak zwane ruszczycówki. Do ich wytworzenia używane są naturalne materiały - kwiaty, zioła, mietlica i kłosy. Tradycja wicia wileńskich palm została w 2019 roku wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Litwy. To dodatkowa promocja tej sztuki. - Litwini podchodzą do tego, że niosą to dalej, ale mówią, że to tradycja Polek na Litwie - dodaje palmiarka i zaznacza, że obecnie wraz z innymi palmiarkami stara się o wpisanie tej sztuki na listę dziedzictwa UNESCO.
Agata Granicka dzieli się swoimi umiejętnościami oraz wiedzą na specjalnych kursach. Regularnie uczestniczy też w prezentacjach i wystawach sztuki ludowej na Litwie oraz za granicą. W poprzednich latach dwukrotnie wykonała też wieniec dożynkowy dla prezydenta Andrzeja Dudy.
IAR/dad