Redakcja Polska

"Najpierw szok, a potem płyną łzy". Lwowscy harcerze wspominają 10 kwietnia 2010 r.

10.04.2023 15:01
Lwowscy harcerze harcerstwa polskiego na Ukrainie wspomnieli katastrofę samolotu prezydenckiego w Smoleńsku. 10 kwietnia 2010 roku brali oni udział w uroczystościach w Katyniu. 13 lat później opowiedzieli o tym, w jaki sposób dowiedzieli się o katastrofie samolotu i jak zareagowali na tę tragiczną wiadomość.
13. rocznica katastrofy smoleńskiej
13. rocznica katastrofy smoleńskiej SERGEI CHIRIKOV/PAP/EPA

Zofia Tkaczenko, jedna spośród trojga harcerzy ze Lwowa powiedziała, że do końca życia zapamięta ten tragiczny dzień w historii Polski. - W tym momencie najpierw jesteś w szoku, a potem, gdy zaczynasz uświadamiać to wszystko, to zaczynają płynąć łzy. Ty nie wiedziałeś czy pomagać harcerzom i owijać starszych ludzi kołderkami, czy po prostu usiąść i zrozumieć co się stało - wskazała lwowska harcerka.

Wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku wspomniał też harcmistrz Stefan Adamski. - Ja byłem z częścią rodziny w domu i nagle zadzwonił do nas syn, który tam pojechał i opowiedział, że coś się strasznego stało. Szok był straszny. Tym bardziej dla nas, harcerzy, było to szokujące, że zginął tam ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, który również był przez pewien okres przewodniczącym harcerstwa polskiego - powiedział przewodniczący harcerstwa polskiego na Ukrainie.

Lwowscy harcerze zawsze pełnią wartę honorową w rocznicę ofiar katastrofy smoleńskiej.

13. rocznica katastrofy smoleńskiej

Trzynaście lat temu w katastrofie samolotu w Smoleńsku zginęło 96 osób, wśród nich: prezydent Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz inne osobistości. Polska delegacja udawała się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Samolot wystartował z warszawskiego lotniska tuż przed godz. 7.30. Leciał do Smoleńska, skąd członkowie delegacji samochodami mieli udać się do Katynia, gdzie na godz. 9.30 zaplanowane były uroczystości rocznicowe.

O godz. 8.41. samolot rozbił się w pobliżu lotniska Smoleńsk-Siewiernyj. Zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie: 89 członków delegacji i siedem osób załogi Tu-154M. W tym samym dniu ogłoszona została żałoba narodowa, która trwała do 18 kwietnia do północy.

17 kwietnia na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbyły się państwowe uroczystości żałobne ku czci ofiar katastrofy. 18 kwietnia para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy spoczęli w krypcie Katedry na Wawelu. Pogrzeby ofiar katastrofy smoleńskiej odbywały się do 28 kwietnia.

Posłuchaj
00:10 12297170_1 (1).mp3 Rzecznik PiS Rafał Bochenek: obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej odbędą się 16 kwietnia (IAR) 

IAR/PAP/PR24/dad