Redakcja Polska

Za nami Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. Miał jeden cel - promować Polskę i język polski za granicą

11.07.2023 13:04
W Jachrance pod Warszawą odbył się I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. „Spotkanie miało zintegrować środowiska polonijne oraz służyć wymianie doświadczeń nauczycieli oraz naukowców, pracujących poza granicami Polski” - wyjaśnił prof. Jacek Gołębiowski, dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, głównego organizatora kongresu.
Audio
  • W Jachrance pod Warszawą odbył się I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. Współorganizatorem kongresu była Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Z dr Dawidem Kosteckim, dyrektorem NAWA rozmawiały Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz [posłuchaj]
Dziś zakończenie I Światowego Kongresu Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą
Dziś zakończenie I Światowego Kongresu Edukacji i Nauki Polskiej za GranicąTwitter/MEIN_GOV_PL

Wydarzenie honorowym patronatem objęła małżonka prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. W spotkaniu wzięli udział nauczyciele, wykładowcy, kierownicy polskich placówek oświatowych w innych krajach oraz propagatorzy polskiej kultury z całego świata.

„Celem I Światowego Kongresu Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą jest integracja środowisk polonijnych i polskich za granicą oraz wymiana doświadczeń nauczycieli oraz naukowców pracujących poza granicami Polski” – powiedział prof. Jacek Gołębiowski, dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Prof. Jacek Gołębiowski przypomniał, jakie zadania nakreśliły władze państwa, gdy powoływały IRJP w grudniu 2022 r.

„Instytut ma na celu wspieranie rozwoju języka polskiego za granicą poprzez m.in. stałą opiekę nad szkołami polonijnymi i polskimi oraz ośrodkami akademickimi” – tłumaczył dyrektor Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Instytut prowadzi stałą współpracę w zakresie przekazywania środków finansowych oraz realizuje obecność instytucjonalną w środowiskach polonijnych - przy wsparciu MEiN, KPRM i MSZ. Współorganizuje cykliczne wydarzenia, promujące nauczanie języka i kultury polskiej w środowiskach polonijnych, czyli na przykład I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą.

W kongresie w Jachrance uczestniczyło blisko 450 gości z ok. 40 krajów, m.in. z Chin, Indii, Australii, Ameryki Północnej i Południowej oraz wielu krajów europejskich. Kongres ma na celu wzmocnienie polonijnej współpracy w dziedzinie edukacji i nauki, a także nakreślenie konkretnych zadań zmierzających do wsparcia Polaków mieszkających poza granicami kraju w sferze nauczania języka polskiego i promocji naszej kultury.

„Cieszę się, że spotykamy się na Kongresie, niemal rok po ogłoszeniu pomysłu zrodzonego w Toronto, aby zebrać się w kraju, w szerokim gronie osób zaangażowanych w edukację polonijną” - mówił Jan Badowski, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą z Kancelarii Premiera RM, podczas inauguracji wydarzenia.

Przedstawiciel premiera przyznał, że Kongres „jest okazją do bezpośredniego spotkania nauczycieli i działaczy polonijnych z władzami państwa polskiego i instytucjami, które zajmują się Polonią” oraz Polakami na obczyźnie. „Dzięki pytaniom, rozmowom, można rozwiać wiele wątpliwości i poznać możliwości działania wspieranego przez Polskę” – stwierdził dyr. Badowski.

Przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych podkreślił również wagę edukowania Polaków za granicami i wspierania nauki mowy ojczystej.

„MSZ przywiązuje szczególną wagę do rozpowszechniania języka polskiego na świecie. Blisko współpracujemy z innymi organizacjami państwowymi, aby realizować te cele” – stwierdził Sławomir Kowalski, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w MSZ.

Uczestnicy Kongresu liczyli, że podczas spotkania wypracowane zostaną propozycje merytorycznych rozwiązań systemowych, które zostaną przedłożone Ministrowi Edukacji i Nauki.

„Nasze ministerstwo koordynuje politykę oświatową państwa. Jako resort będziemy wspierać działania Polaków mieszkających za granicą. Stworzymy warunki, aby język polski mógł się rozwijać” – deklarował Piotr Semeniuk, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Jak stwierdził dr Dawid Kostecki, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, współorganizatora Kongresu, „spotkanie to gigantyczne wyzwanie, ale i duma, która rozpiera każdego, kto interesuje się językiem polskim”.

„Z jednej strony mamy programy dla studentów, którzy chcą przyjeżdżać do Polski, ale także dla nauczycieli i lektorów. Naszym flagowym projektem jest program Lektorzy NAWA. Naszych 75 lektorów jest obecnych w 35 państwach i decyduje się podjąć taką formę promocji Polski i języka polskiego” – powiedział dyrektor Dawid Kostecki.

Program Kongresu składał się z części merytoryczno-szkoleniowej i kulturalno-edukacyjnej. Odbyły się m.in. panele dyskusyjne, wykłady popularnonaukowe, warsztaty dydaktyczne i szkolenia metodyczne. Zaplanowano szereg spotkań z naukowcami, dydaktykami i ekspertami działającymi na rzecz: rozwoju nauki polskiej za granicą, popularyzacji edukacji polskiej i polonijnej w świecie.


Z dr Dawidem Kosteckim, dyrektorem Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, rozmawiały Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz.


Trwa I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą

06.07.2023 16:06
W wydarzeniu biorą udział nauczyciele, naukowcy oraz działacze środowisk polonijnych i przedstawiciele Polonii. Głównym organizatorem kongresu jest Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Kolbego. 

Szef Związku Polaków w Niemczech: "spotkanie w sprawie nauki języka bez przełomu"

08.07.2023 09:00
W spotkaniu z polsko-niemiecką grupą parlamentarną w Bundestagu uczestniczyła także organizacja Chrześcijańskie Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech.

"Chcemy coś wspólnie zrobić dla naszej ojczyzny". I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą

08.07.2023 10:42
Sześciuset przedstawicieli Polonii i Polaków za granicą z 41 krajów świata bierze udział w I Światowym Kongresie Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. W uroczystości otwarcia uczestniczyli minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz Pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak. Patronem medialnym kongresu jest Polskie Radio oraz Polskie Radio dla Zagranicy.