Redakcja Polska

Polacy na Litwie walczą o kolejne mandaty w litewskim parlamencie

26.10.2024 15:05
W drugiej turze wyborów do Sejmu Litwy Polacy zawalczą o dodatkowe mandaty. Już w pierwszej turze czterech litewskich obywateli polskiego pochodzenia zdobyło miejsca w 141-osobowym Sejmie, a w najbliższą niedzielę kandydaci z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) powalczą o trzy kolejne mandaty.
W wyborach na Litwie bierze udział około 100 Polaków
W wyborach na Litwie bierze udział około 100 PolakówFot.: Alexandru Nika/Shutterstock

Pierwsza tura wyborów, która odbyła się 13 października, zakończyła się mieszanymi wynikami dla polskiej społeczności na Litwie. AWPL-ZChR nie osiągnęła wymaganego 5-procentowego progu wyborczego, ale zdołała zwyciężyć w dwóch okręgach jednomandatowych. Do parlamentu weszli Rita Tamaszuniene oraz Jarosław Narkiewicz, reprezentujący tę partię. Ponadto mandat zdobyli również Tomas Tomilinas ze Związku Demokratycznego "W imię Litwy" oraz Robert Puchowicz, który startował z nowego ugrupowania Świt nad Niemnem. W nadchodzącej drugiej turze o dodatkowe mandaty ubiegać się będą z AWPL-ZChR: Edyta Tamosziunaite, Czesław Olszewski oraz Waldemar Urban.

Spadające poparcie dla AWPL-ZChR i nowe preferencje wyborców

Walenty Wojniłło, publicysta i szef wileńskiego Ośrodka "Wilnoteka", zauważa, że AWPL-ZChR straciła około 40% poparcia w ciągu ostatnich ośmiu lat. Zwłaszcza wśród młodego pokolenia Polaków z Wilna, partia ta przestaje być dominującą siłą polityczną. W miejsce AWPL-ZChR coraz większą popularność wśród młodych zdobywają partie litewskie, aktywnie prowadzące kampanie w regionach z dużą liczbą polskich wyborców.

- Coraz częściej litewskie partie sięgają po polskich kandydatów, którzy obejmują kluczowe funkcje w strukturach partyjnych - mówi Wojniłło. Przykładem jest Robert Duchniewicz, mer rejonu wileńskiego i jednocześnie wiceszef Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej (LSDP). W partii Świt nad Niemnem kampanią wyborczą kieruje również Polak, Robert Puchowicz. Polacy wchodzą też do innych ugrupowań, na przykład Ewelina Dobrowolska, obecna minister sprawiedliwości i członkini Partii Wolności.

Nowe pokolenie Polaków na Litwie

Według Wojniłły dla młodego pokolenia Polaków na Litwie kwestie kulturowe i językowe, które od lat były głównym polem działań AWPL-ZChR, powoli tracą na znaczeniu. Dotychczasowe postulaty, takie jak pisownia nazwisk czy dwujęzyczne nazwy ulic, są dla młodzieży mniej istotne. W nowej rzeczywistości społecznej młodzi Polacy przyzwyczaili się do obecnego status quo.

- Polacy muszą być aktywni i wpływowi, aby budować pozytywny wizerunek Polaka na Litwie, ale jednocześnie dbać o sprawy ważne dla naszej mniejszości narodowej – zaznacza publicysta. Kluczowym celem pozostaje wspieranie polskiego szkolnictwa na Litwie, nie tylko jako symbolu polskości, ale także jako przestrzeni zapewniającej wysoką jakość edukacji.

Polacy największą mniejszością narodową na Litwie

Polska mniejszość, stanowiąca 6,7% mieszkańców Litwy, jest największą mniejszością narodową w kraju. Rosnąca liczba rodzin mieszanych wzmaga potrzebę rozwoju polskich szkół jako nowoczesnych placówek, otwartych na młode pokolenia. W obliczu zachodzących zmian politycznych i społecznych, aktywność polskich polityków w litewskim Sejmie będzie miała kluczowe znaczenie dla podtrzymania polskości i dalszego umacniania pozycji polskiej społeczności na Litwie.


PAP/PRdZ/dad


Zobacz więcej na temat: Litwa Polacy za granicą

Gala 30-lecia Klubu Polskiego w Bratysławie

25.10.2024 17:24
Z tej okazji 28 października odbędzie się pokaz słynnego musicalu Ernesta Brylla i Katarzyny Gaertner „Na szkle malowane” w wykonaniu słowackich artystów.

Audioserial "W Nowej Zelandii zaczyna się dzień. Opowieść o dzieciach z Pahiatua"

25.10.2024 18:22
Historia polskich sierot, które 80 lat temu znalazły dom na drugim końcu świata - o tym opowiada nowy audioserial zrealizowany przez Polskie Radio i Instytut Pileckiego.

Ponad 8 milionów użytkowników mDowodu - cyfrowego dokumentu tożsamości

26.10.2024 14:41
Ponad osiem milionów osób korzysta już z mDowodu. Cyfrowy dokument tożsamości cieszy się coraz większą popularnością. Aby działał, potrzebna jest państwowa aplikacja na urządzenia mobilne mObywatel.