Redakcja Polska

Miliony dla Polonii. Senat uporządkowuje system wsparcia Polaków za granicą

04.02.2025 14:55
Opieka nad Polonią i Polakami za granicą to jedno z kluczowych zadań Senatu RP. Marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśla konieczność zwiększenia przejrzystości w rozdysponowaniu środków finansowych, które są przeznaczane na wsparcie rodaków za granicą. Dotychczasowy system, pełen chaosu i pokrywających się programów, utrudniał skuteczną kontrolę nad wykorzystaniem budżetowych funduszy.
Małgorzata Kidaw-Błońska podczas wizyty w Czechach spotkała się z mieszkającymi tam Polakami
Małgorzata Kidaw-Błońska podczas wizyty w Czechach spotkała się z mieszkającymi tam PolakamiŹródło: x.com / Senat RP @PolskiSenat

Budżet przeznaczony na Polonię jest znaczący, jednak dotychczas rozdzielany był w różnych instytucjach, co utrudniało efektywne zarządzanie tymi funduszami. Obecnie proponowany system zakłada rozdzielenie kompetencji między trzy główne instytucje: Senat będzie finansował tzw. projekty miękkie, ukierunkowane na wsparcie organizacji polonijnych, szczególnie tych skupiających młodzież. Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie odpowiadać za remonty i dofinansowanie siedzib organizacji polonijnych. Z kolei Ministerstwo Edukacji i Sportu skupi się na finansowaniu projektów związanych z edukacją i sportem.


Posłuchaj
02:37 Praga.mp3 Wsparcie Polonii pod lupą Senatu. Materiał Wojciecha Stobby.

 

Celem tych zmian jest stworzenie jasnych zasad składania wniosków i zapewnienie lepszej kontroli nad przyznawaniem i wykorzystywaniem funduszy.

Konkurs Senat Polonia – wsparcie dla inicjatyw polonijnych

Jednym z kluczowych elementów nowego podejścia do wspierania Polonii jest konkurs Senat Polonia, w ramach którego organizacje polonijne mogą składać wnioski na dofinansowanie działań integracyjnych i promocyjnych. Program obejmuje m.in. aktywizację młodzieży, rozwój i tworzenie nowych struktur polonijnych czy promocję Polski za granicą.

Termin składania wniosków został przedłużony do 10 lutego, co ma umożliwić jak najszersze uczestnictwo zainteresowanych organizacji. W ramach konkursu promowana jest współpraca między organizacjami polonijnymi, aby budować silniejsze i bardziej zintegrowane wspólnoty.

Polonia w Czechach jako wzór współpracy

Podczas wizyty w Republice Czeskiej Małgorzata Kidawa-Błońska spotkała się z przedstawicielami polskich organizacji działających w tym kraju. Marszałek Senatu pozytywnie oceniła ich zaangażowanie i organizację, podkreślając, że są one przykładem skutecznej współpracy.

- To jest rzadkość, ale tutaj raczej słyszałam o pozytywnych rozwiązaniach, a nie oskarżeniach, że czegoś się nie da zrobić. Chyba po raz pierwszy spotykam środowisko polonijne, które nie narzeka, a raczej cieszy się z tego, co udało się osiągnąć" - powiedziała Kidawa-Błońska.

Małgorzata Kidawa-Błońska zaznaczyła, że Polonia w Czechach, mimo że posiada wiele marzeń i postulatów dotyczących ułatwienia współpracy z polskimi instytucjami, jest dobrze zorganizowana i efektywnie realizuje swoje cele. To pozytywny sygnał dla innych środowisk polonijnych, wskazujący na to, że dobrze zorganizowane struktury mogą skutecznie funkcjonować i rozwijać się nawet w trudnych warunkach.

IAR/PRdZ/dad

Obchody 100. rocznicy urodzin prof. Andrzeja Stelmachowskiego w Senacie RP

30.01.2025 10:43
Z okazji 100. rocznicy urodzin prof. Andrzeja Stelmachowskiego Kancelaria Senatu, wspólnie z Uniwersytetem Warszawskim, zorganizowała w Senacie konferencję jemu poświęconą. Jego współpracownicy, uczniowie i naukowcy mówili o różnych obliczach Andrzeja Stelmachowskiego – działacza, polityka, naukowca, prawnika, opiekuna Polonii. Senackie spotkanie poprzedziła uroczysta prezentacja wyemitowanego przez Pocztę Polską znaczka z reprodukcją olejnego portretu marszałka Senatu I kadencji.

Konkurs "Wybitny Polak" w tym roku także dla kanadyjskiej Polonii

02.02.2025 12:34
Konkurs - inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego – kreuje pozytywny wizerunek Polaków, pokazuje ich dokonania oraz wyróżnia i promuje osoby, które odniosły sukces w kraju i poza jego granicami.

Wilno: Polskie Towarzystwo Genealogiczne digitalizuje archiwalne polskie książki i dokumenty

04.02.2025 10:19
Polskie Towarzystwo Genealogiczne digitalizuje w Wilnie stare polskie książki i dokumenty. Znajdują się one w Litewskim Archiwum Państwowym.