Miejsce jest niezwykłe, bo powstało w niezwykłym mieście - dawnym Stanisławowie, obecnym Iwano-Frankiwsku, w którym ślady polskiej przeszłości - na dzisiejszej Ukrainie - wpisane są na trwałe. Stanowią je nie tylko domy, kościoły i pomniki, ale także swoisty genius loci, wyczuwalny, niemalże uchwytny. To w dużej mierze zasługa jeszcze żyjących mieszkańców dawnego Stanisławowa, którym się udało zachować pamięć o przeszłości i co więcej - także opowiedzieć o niej młodszemu pokoleniu.
Jednych i drugich połączyła wspólna idea stworzenia w Iwano-Frankiwsku miejsca, w którym szacunek dla historii jest siłą sprawczą w realizacji projektów promujących polską kulturę, język i tradycję. Dzięki temu mogą nie tylko zachować i umocnić polską tożsamość, ale budować też dobre relacje w środowisku ukraińskim. To twórcze i najlepsze nawiązanie do specyfiki dawnego Stanisławowa, bo przywołując jego minioną świetność należy pamiętać, że zgodnie żyli tu mieszkańcy wielu kultur.
Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w dawnym Stanisławowie łączy pokolenia i przeszłość z teraźniejszością, a dzięki temu, że jest otwarte również na środowisko ukraińskie promuje nowy wymiar współpracy polsko - ukraińskiej.
Do wysłuchania reportażu "Moja Polska jest tutaj" zapraszają Halina Ostas i Maria Wieczorkiewicz.
Odwiedziły one placówkę dzięki Fundacji Wolność i Demokracja, która zorganizowała w CKPiDE warsztaty dziennikarskie. Bogatą działalność Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego wspiera także, ze środków Senatu RP, Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie.