W parku odsłonięto z inicjatywy ambasady RP w Budapeszcie oraz samorządu miasta kamień z napisem po polsku i węgiersku „Pamięci Bitwy Warszawskiej, Cudu nad Wisłą 1920-2020”.
„Miejsc upamiętniających "Cud nad Wisłą" poza granicami Polski nie ma aż tak wiele. Cieszę się, że dzisiaj na mapie polskiej pamięci o tym niezwykle doniosłym, ważnym wydarzeniu pojawia się kolejny punkt, niewielkie Lengyeltoti z otwartym na Polskę sercem, z pamięcią o naszej wspólnej historii” – powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk.
Wiceminister podkreślił, że polska ambasada w Budapeszcie zaangażowała się w przybliżanie Węgrom Bitwy – np. pojawiły się artykuły na ten temat, m.in. autorstwa premiera Mateusza Morawieckiego, a także opublikowano po węgiersku książkę Adama Zamoyskiego „Warszawa 1920. Nieudany podbój Europy. Klęska Lenina”.
Szymon Szynkowski vel Sęk zwrócił też uwagę, że uruchomiony w połowie lipca specjalny serwis internetowy poświęcony Bitwie, www.bitwa1920.gov.pl, jest dostępny także po węgiersku.
„Cieszę się, że od poziomu samorządowego wzwyż aż po poziom polityczny, gdzie współpracujemy w duchu idei Trójmorza, na forum UE, na forum NATO, możemy zawsze na siebie liczyć” – powiedział minister.
Ambasador Jerzy Snopek zwrócił uwagę na zasługi obecnego na uroczystości węgierskiego historyka Endre Vargi w upowszechnianiu wiedzy o węgierskim wkładzie w Bitwę Warszawską. Jak podkreślało wielu mówców, Węgrzy dostarczyli Polsce tuż przed Bitwą olbrzymi transport amunicji i sprzętu wojskowego, co przyczyniło się do polskiego zwycięstwa.
W rozmowie z PAP burmistrz Lengyeltoti Lajos Zsombor podkreślił, że jego miasto łączą więzy z Polską, bo podczas II wojny światowej działał tutaj szpital dla licznych polskich uchodźców cywilnych i wojskowych, którzy napłynęli na Węgry po zaatakowaniu Polski przez Niemcy, a potem Armię Czerwoną.
W uroczystości wzięli udział b. minister obrony, obecny wiceprzewodniczący parlamentu Csaba Hende, burmistrzowie miasta Balatonboglar i miasta partnerskiego Lengyeltoti, Węgierskiej Górki, dyrektorka Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska, a także przedstawiciele węgierskiej Polonii, w tym rzeczniczka narodowości polskiej w parlamencie węgierskiej Ewa Ronay.
PAP/ho