Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej są organizowane przez polonijną parafię w Budapeszcie i Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech.
Biskup Wiesław Lechowicz odprawił mszę świętą, podczas której podziękował organizatorom Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej za rozumienie kultury chrześcijańskiej jako życia zgodnego z wiarą i zaangażowanie na rzecz ochrony kultury chrześcijańskiej i polskiej w środowisku Polonii węgierskiej. Po Eucharystii przedstawiciele miejscowej Polonii wystawili inscenizację teatralną "Miłosierny Samarytanin".
Zwieńczeniem Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej w Budapeszcie była uroczystość wprowadzenia do bazyliki pod wezwaniem świętego Stefana relikwii świętego Jana Pawła II. Przekazanie relikwii odbyło się podczas Eucharystii sprawowanej w niedzielę przez biskupa pomocniczego archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej György'a Snella.
Relikwie w imieniu Polonii przekazał biskup Wiesław Lechowicz. Wskazał przy tym, że jest to kolejny przejaw przyjaźni polsko-węgierskiej oraz podziękował miejscowemu Kościołowi za życzliwość okazywaną wobec wspólnoty Polaków mieszkających na Węgrzech.
W bazylice św. Stefana znajduje się już obraz Matki Bożej Częstochowskiej oraz pomnik św. Jana Pawła II, odsłonięty i poświęcony 18 maja tego roku, w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły. To w dużym stopniu zasługa biskupa György'a Snella, który w czasie kazania skierowanego do uczestników mszy świętej zachęcał do kultywowania wiary i obrony wartości chrześcijańskich w przestrzeni kultury. Wyznał także swoje przywiązanie do papieża Jana Pawła II i Matki Bożej Częstochowskiej oraz podkreślił przyjaźń łączącą go z Polską i Polakami.
W dowód uznania i podziękowania za zasługi dla Polonii biskup Snell i o. dominikanin Andrzej Kostecki zostali uhonorowani medalem księdza Wincentego Danka. Odznaczenia wręczyła Monika Molnar, prezes Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech. W uroczystościach wzięli udział liczni Polacy, w tym ambasador RP na Węgrzech profesor Jerzy Snopek i przedstawiciele instytucji polonijnych w Budapeszcie.
IAR/ho