Redakcja Polska

Kontakt z Polonią w czasie pandemii. Jan Dziedziczak: staramy się jak najwięcej przenieść do Internetu

13.10.2020 15:33
- Wiele tradycyjnych metod, narzędzi współpracy między krajem a zagranicą nie jest możliwych w dobie pandemii - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą.
Jan Dziedziczak
Jan DziedziczakW. Kusiński/PRSA

Jan Dziedziczak przyznał, że COVID-19 definiuje na nowo priorytety, które stawia się w sferze wspierania Polonii, bo wiele dotychczasowych działań jest teraz niemożliwych np. przyjazdy młodzieży do Polski, polonijne festiwale czy kongresy. - To wszystko musimy zmodyfikować, albo po prostu zawiesić - stwierdził.


Posłuchaj
05:34 [ PR1]PR1 (mp3) 13 październik 2020 12_14_25.mp3 Jan Dziedziczak o wsparciu Polonii w czasie pandemii (Jedynka/W samo południe)

 

- Cały czas trwają wydarzenia w internecie, staramy się jak najwięcej przenieść do internetu - powiedział gość radiowej Jedynki. Wskazał, że do sieci przeniosła się także prasa polonijna. - Kwitną portale internetowe, media społecznościowe naszych rodaków - dodał.

- Bardzo istotne jest to, żeby strategiczny element opieki państwa nad rodakami za granicą, czyli szkoły polonijne, formacja patriotyczna, język polski, wiedza o polskiej historii, geografii była przekazywana już nie w szkółkach weekendowych, tylko właśnie w internecie - podkreślił Jan Dziedziczak. Jak zauważył, jest to dużo trudniejsze, a o wyzwaniach związanymi z zajęciami na odległość przekonaliśmy się też w kraju. 

Gość audycji "W samo południe" wskazał, że rodacy dotknięci kryzysem spowodowanym przez pandemię mogą też liczyć na wsparcie materialne. - Zwłaszcza Polacy na Wschodzie otrzymują taką pomoc, organizowane są zbiórki, wyjazdy z darami - powiedział.

Jan Dziedziczak mówił też o sytuacji i pomocy dla Polaków na Białorusi. Więcej - w nagraniu.


PR Jedynka/PR24/fc/dad


W Budapeszcie odbyły się XXVI Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej

13.10.2020 10:42
W Budapeszcie dobiegły końca XXVI Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej, organizowane w myśl słów Jana Pawła II: "Ludzie, którzy pamiętają, skąd pochodzą, ludzie, którzy cenią swe tradycje, mogą wnieść wiele w życie każdego kraju". Gośćmi wydarzenia był Delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Emigracji Polskiej biskup Wiesław Lechowicz i ksiądz Leszek Kryża, Dyrektor Biura Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą ma nową siedzibę

13.10.2020 14:37
Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika" prowadzi teraz działalność w zabytkowej willi Stanisława Kirkora na Mokotowie.