Redakcja Polska

Przez pandemię inicjatywy duszpasterstwa polonijnego przeniosły się do sieci

15.02.2021 15:13
Biskup Wiesław Lechowicz powiedział, że rządzący niektórymi krajami nie rozumieją do końca znaczenia miejsc kultu. Delegat Konferencji Episkopatu Polski do spraw Duszpasterstwa Emigracji Polskiej odniósł się w ten sposób do przypadków zamykania świątyń w okresie pandemii. 
Audio
  • Z uwagi na pandemię, w zeszłym roku inicjatywy duszpasterstwa polonijnego w dużej części przeniosły się do internetu. Biskup Lechowicz mówił między innymi o projekcie "Polonia online" (IAR)
  • W tym roku w ramach programu "Familijna Polonia" zaplanowano Kongresy Młodzieży Polonijnej i Kongres Rodzin Polonijnych. Ksiądz Leszek Kryża - dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie mówił, że te inicjatywy są bardzo ważne, bo budują wspólnotę między Polakami na Zachodzie i Wschodzie (IAR)
  • Przez pandemię inicjatywy duszpasterstwa polonijnego przeniosły się do sieci. Relacja Michała Fedusio [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Gorlov-KV/ Shutterstock

Jak zaznaczył, takie obostrzenia wprowadzano między innymi w niektórych państwach Europy Zachodniej. - Często się zdarza, że restrykcje dotyczące kościołów są podobne do tych dotyczących sklepów, galerii handlowych i innych miejsc publicznych. My w Polsce jesteśmy na szczęście uprzywilejowani, że decydujący o restrykcjach zdają sobie sprawę z tego, że nie można kościołów stawiać na równi z galeriami handlowymi, można wejść i się pomodlić - powiedział duchowny.

Z uwagi na pandemię, w zeszłym roku inicjatywy duszpasterstwa polonijnego w dużej części przeniosły się do internetu. Biskup Lechowicz mówił między innymi o projekcie "Polonia online". - Na ten program składały się spotkania w ramach Kongresu Młodzieży Polonijnej i Kongresu Rodzin Polonijnych. Tematyką było duszpasterskie towarzyszenie małżeństwom i rodzinom w środowiskach emigracyjnych - polonijnych - dodał.

W tym roku w ramach programu "Familijna Polonia" również zaplanowano Kongresy Młodzieży Polonijnej i Kongres Rodzin Polonijnych. Ksiądz Leszek Kryża - dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie - mówił, że te inicjatywy są bardzo ważne, bo budują wspólnotę między Polakami na Zachodzie i Wschodzie. - Budują jedność pomiędzy ludźmi, krajami, wspólnotami, organizacjami i rodzinami - mówił.

Diana Dudek, która mieszka we Francji, powiedziała, że uczestnictwo w Kongresie Młodzieży Polonijnej było dla niej cennym doświadczeniem. Jak zaznaczyła, można tam poruszać tematy związane z wiarą, rodziną i historią Polski.

Kongres Rodzin Polonijnych zaplanowano na 20 listopada. Z kolei Kongresy Młodzieży Polonijnej odbędą się: 20 lutego, 17 kwietnia, 19 czerwca, 16 października oraz 18 grudnia.


IAR/dad