Dla wielu innych Polaków, którzy osiedlili się w Buenos Aires, Biblioteka Polska odgrywała jednak kluczową rolę. Była miejscem, gdzie mogli nie tylko odnaleźć ślady swojej przeszłości, przeszukiwać genealogię i historię, ale także wzbogacać jej zbiory poprzez ofiarowywanie cennych darów, takich jak książki, dokumenty czy pamiątki rodzinne.
Jest to największa polonijna biblioteka w Ameryce Południowej, jej zbiory liczą ponad 30 tys. pozycji. fot. Joachim Ciecierski
Biblioteka Polska im. Ignacego Domeyki przez dekady była oazą polskości – przestrzenią, w której odbywały się spotkania literackie, wykłady oraz wydarzenia kulturalne, integrujące lokalną polską społeczność. Stanowiła nie tylko źródło wiedzy, ale również symbol łączności z ojczyzną i miejscem, gdzie duch polskiej tradycji był stale pielęgnowany. Joachim Ciecierski odwiedził bibliotekę, gdzie spotkał się z Moniką Ponc oraz z Martą Bryszewską.
W tej szkatułce przechowywane są zgliszcza spalonej Warszawy z 1944 roku – niezwykły dar od sanitariuszki, która przeżyła Powstanie Warszawskie. Uciekając z Polski, zabrała ze sobą to, co było dla niej najcenniejsze – prochy zniszczonego miasta, symbol jego tragedii i bohaterstwa. fot. Joachim Ciecierski
Projekt dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Dofinansowano przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego ze środków Ministra Edukacji Narodowej
Towarzystwo Projektów Innowacyjnych
Zadanie publiczne: "CYKL KONCERTÓW KAMERALNYCH I NOC MUZEÓW W DOMU POLSKIM W BUENOS AIRES - ARGENTYNA: PROMOCJA POLSKIEJ MUZYKI I KULTURY"
realizowane jest przez Towarzystwo Projektów innowacyjnych, partnerem projektu jest Związek Polaków w Argentynie.
Projekt został dofinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej.