Pracownicy IPN zaprezentowali między innymi komiksy - "Kampinos ‘44", "Przemarsz przez piekło", wystawy - "Dni Powstania - Warszawa 1944" oraz gry uliczne - "Poeci okupowanej Warszawy" i "Powstańcze Poczty".
Dr Tomasz Łabuszewski z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN powiedział, że spotkanie służyło między innymi popularyzowaniu wiedzy o zrywie powstańców warszawskich oraz roli konspiratorów spoza Warszawy, którzy wzięli udział w walkach powstańczych na terenie miasta. Podczas spotkania mówiono o działaniach Zgrupowania Stołpeckiego, które stoczyło heroiczny bój by przejść kilkaset kilometrów z dalekich Stołpców aż do Warszawy.
W szeregach Grupy "Kampinos" żołnierze naliboccy wzięli udział w powstaniu warszawskim, walcząc w obronie Żoliborza i "Niepodległej Rzeczypospolitej Kampinoskiej". Poruszono również temat jednej z najważniejszych bitew Powstania Warszawskiego, zdobycia przez Powstańców Komendy Głównej Policji oraz Kościoła świętego Krzyża - mówił naczelnik IPN.
Andrzej Kryński z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie zaznaczył, że poruszając temat Powstania Warszawskiego nawiązał do szczególnego miejsca w Warszawie - "wielopokoleniowego cmentarza powązkowskich mogił". "Jest tam bardzo widoczna sztafeta pokoleń, poszczególnych pokoleń Polaków walczących o niepodległość. Tych z XIX wieku, Powstańców Styczniowych, tych XX-wiecznych - walczących o polską niepodległość, Orlęta Warszawskie, żołnierze wojny polsko-bolszewickiej, żołnierze II wojny światowej, obrony Warszawy z 1939 roku, Powstańcy Warszawscy oraz osoby, które należały do opozycji antykomunistycznej" - zaznaczył Andrzej Kryński z IPN.
Podczas spotkania odbył się również pokaz filmu "Miłość w powstaniu warszawskim" oraz filmów dokumentalnych o Powstaniu Warszawskim.
Z dr Tomaszem Łabuszewskim rozmawiał Przemysław Pawełek.