Instytut Polski w Tel Awiwie zajmuje się upowszechnianiem polskiej kultury, wiedzy o historii oraz dziedzictwie narodowym w Izraelu, a także promocją współpracy w dziedzinie kultury, edukacji, nauki oraz życia społecznego. Robi to w interesujący, nowatorki sposób, używając nowoczesnych narzędzi, sięgając m.in. po Internet i media społecznościowe.
Od 2018 roku Instytut Polski publikuje w języku hebrajskim, w social mediach, portrety Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. -Zainteresowanie tymi publikacjami przerosło nasze oczekiwania, nie spodziewaliśmy się aż takiej reakcji ze strony Izraelczyków. Historia osobista, historia człowieka bardzo porusza i ma ogromny ładunek emocjonalny - mówi Joanna Hofman, dyrektor Instytutu Polskiego w Tel Awiwie.
O przeszłości placówka stara się mówić poprzez młodych ludzi, realizując projekty z polskimi i izraelskimi studentami.
Polscy studenci przeprowadzili wywiady z rodzinami Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, tymi którzy ratowali w czasie II wojny Żydów. Izraelscy studenci rozmawiali w tym czasie z ocalonymi, właśnie przez te rodziny. Instytut zorganizował im wizyty studyjne w Polsce. Dla izraelskiej młodzieży był to pierwszy pobyt w naszym kraju. Mogli się spotkać ze swoimi rówieśnikami.
-Mogli poznać Polskę nowoczesną, kreatywną, otwartą. Polscy studenci przyjechali również do Izraela na wizytę studyjną. Powstała z tego niesamowita publikacja, "Ocaliłem, ocalałem" - mówi Polskiemu Radiu dla Zagranicy Joanna Hofman. - Przetłumaczyliśmy to na język polski i hebrajski. Jest to nasza wspólna, dramatyczna przeszłość widziana oczami młodych ludzi - dodaje dyrektor Instytutu Polskiego w Tel Awiwie.
W sierpniu placówka zorganizowała wizytę izraelskich nauczycieli w Polsce. Mieli okazję spotkać się z polskimi nauczycielami.
-Byli niezwykle wzruszeni kiedy zobaczyli, że w Muzeum Katyńskim upamiętnieni są oficerowie pochodzenia żydowskiego, którzy zginęli w Katyniu. Oni się tego nie spodziewali, byli bardzo poruszeni - opowiada Joanna Hofmann i dodaje, że projektów promujących Polskę było dużo więcej. W planach są kolejne inicjatywy.
Obecnie Instytut Polski w Tel Awiwie prowadzi szeroko zakrojoną kampanię informacyjną o Polsce. Kampania składa się z sześciu reportaży w formacie audio-wideo poświęconych stosunkom polsko-żydowskim, publikowanych na największym portalu internetowym Walla!News w Izraelu.(www.walla.co.il). Każdy odcinek poświęcony jest odrębnemu tematowi. Pierwszy dotyczył na przykład dziedzictwa żydowskiego.(https://familyguide9.walla.co.il/item/3324847)
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Haliny Ostas z Joanną Hofman, dyrektor Instytutu Polskiego w Tel Awiwie.