Jak zaznaczył litewski resort spraw zagranicznych, medal został wręczony Marcinowi Łapczyńskiemu za jego aktywne promowanie współpracy kulturalnej pomiędzy Litwą i Polską oraz znaczący wkład w umacnianie relacji między dwoma narodami. Dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie powiedział Polskiemu Radiu, że wyróżnienie jest tym cenniejsze, gdyż Linas Linkevičius osobiście zwrócił uwagę na to co działo się przez ostatnie cztery lata w Instytucie Polskim. - To miłe podziękowanie za moją pracę, ale przede wszystkim wyraz uznania dla wszystkich pracowników Instytutu. Dzięki ich ogromnemu zaangażowaniu, udało nam się w ciągu czterech lat zorganizować ponad 500 projektów w ponad 25 miejscowościach na Litwie - mówi Marcin Łapczyński.
Wśród najważniejszych wydarzeń dyrektor Instytutu wymienia m.in. polsko-litewską konferencję naukową sprzed dwóch lat, poświęconą postaci marszałka Józefa Piłsudskiego, uroczyste obchody Roku Kościuszki, Moniuszki, wiele inicjatyw dotyczących 450-lecia Unii Lubelskiej czy ponad 30 dużych projektów z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę i Litwę Niepodległości. - Instytut Polski w Wilnie przykładał dużą wagę do opowiadania o wspólnej polsko-litewskiej historii. Staraliśmy się pokazywać to, co nas łączy - wyjaśnia. Jak dodaje Marcin Łapczyński, dzięki tym działaniom udało się przywrócić do litewskiej narracji te osoby i wydarzenia, o których Litwini nie pamiętali lub nie chcieli o nich rozmawiać.
Instytut Polski w Wilnie został powołany w 1995 roku na mocy polsko-litewskiego Traktatu o przyjaznej i dobrosąsiedzkiej współpracy. Jest placówką dyplomatyczną podległą Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP. Jego misją jest upowszechnianie wiedzy o Polsce i jej historii, popularyzowanie dorobku polskiej kultury i nauki, wspieranie współpracy między oboma krajami w różnych dziedzinach.
IAR/dad