Redakcja Polska

Wielka Sobota w polskiej tradycji i kulturze

11.04.2020 11:26
Dziś Wielka Sobota, trzeci, ostatni dzień i centralny punkt Triduum Paschalnego. W polskiej tradycji dzień szczególny w którym święci się pokarmy oraz uczestniczy w wieczornej liturgii światła.
Audio
  • Jak mówi Adrian Ordakowski z Muzeum Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie w polskiej tradycji "święcone" zanosiło się nie do kościoła a do szlacheckiego dworu (IAR)
Wielka Sobota to czas wyciszenia i święcenia pokarmów
Wielka Sobota to czas wyciszenia i święcenia pokarmówIAR/Łukasz Kowalski

W Wielką Sobotę przed południem święci się pokarmy. W tym roku ze względu na epidemię koronawirusa robimy to w domach, zwykle koszyczki z żywnością zanosi się do kościoła. To tradycja sięgająca jeszcze średniowiecza. Jak jednak mówi Adrian Ordakowski z Muzeum Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie w polskiej tradycji "święcone" zanosiło się nie do kościoła a do szlacheckiego dworu. - Specjalnie zaproszony ksiądz przybywał do szlacheckiego dworu po to by poświęcić stół, który był naprawdę bogato zastawiony - powiedział Adrian Ordakowski. Okoliczni chłopi oraz drobniejsza szlachta schodziła się wtedy do dworu i przynosiła "święcone" w koszykach by również poświęcił je kapłan.


Posłuchaj
00:28 10348288_1.mp3 Tradycyjna święconka ma swoją symbolikę - mówi biskup ełcki Jerzy Mazur (IAR)

 

Powoli zamierającą polską tradycją jest nawiedzanie grobów Chrystusa, które co roku buduje się w kościołach. W średniowieczu, w okresie I Rzeczpospolitej oraz w trakcie zaborów pielgrzymowanie do grobów Chrystusa miało nie tylko wymiar religijny ale również kulturalny. Każdy grób jest inny i każdy podejmuje inną tematykę, to rodziło powody do rozmowy o tym co dzieje się w Polsce i na świecie. "Groby odwiedzali zarówno zwykli obywatele jak i monarchowie - mówi historyk sztuki i mediewista profesor Jacek Kowalski. - To ważna część tradycji polskiej. Te groby odzwierciedlały to co było ważne w danym momencie - powiedział historyk.


Posłuchaj
00:26 10347860_1 (1).mp3 Dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, ojciec Krzysztof Wons zwraca uwagę że w przeżywanej sytuacji epidemii i braku możliwości uczestniczenia we Mszy świętej Zmartwychwstały Jezus pozwala nam się odkryć na nowo (IAR)

 

Wielką Sobotę kończy Wigilia Paschalna, msza święta, która powinna odbywać się już po zachodzie słońca. Podczas uroczystego nabożeństwa błogosławi się ogień i wodę. Po jej zakończeniu w wielu regionach Polski odbywało się czuwanie, któremu często towarzyszyło bicie w bębny (tarabany). Czuwanie kończyła procesja rezurekcyjna.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: święta Wielkanoc

Para prezydencka złożyła Polakom życzenia na Święta Wielkanocne

11.04.2020 15:15
Para prezydencka - Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda korzystając z twittera złożyli Polakom życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych. Życzyli przede wszystkim, by święta Wielkiej Nocy były spokojne, pełne wzajemnej serdeczności, nadziei i pokoju, by upłynęły zdrowo i bezpiecznie.