Celem konkursu jest dokumentowanie wydarzeń, doświadczeń, przeżyć, emocji, życia codziennego w wymiarze indywidualnym i rodzinnym. Cezary Andrzej Jurkiewicz z Polskiej Fundacji Narodowej podkreśla, że historie napływające do konkursu to historie rodzin. - Ostatnio przeszedłem przez "kamienie milowe" pamięci o mojej rodzinie - mówi Informacyjnej Agencji Radiowej.
- Po otwarciu kufra, który kuzyn po latach pracy w USA przywiózł ze Stanów Zjednoczonych, mogłem dowiedzieć się o udziale rodziny w walkach I wojny światowej oraz udziale w bitwie z bolszewikami. Historie indywidualne oraz rodzinne sprzed lat i czasu pandemii mogą stać się powodem do refleksji i przestrogą - zaznacza.
Powrót do ważnych wydarzeń w rodzinie jest odkryciem dla przyszłych pokoleń - dodaje członek zarządu Polskiej Fundacji Narodowej. - Historie czy wspomnienia rodzą się z historii rodzin. Czasami dla wielu osób jest to odkrycie - wyjaśnia Cezary Andrzej Jurkiewicz.
Aby wziąć udział w konkursie, należy stworzyć osobisty zapis wydarzeń, życia codziennego oraz przeżyć, emocji i doświadczeń obejmujący od 60 do 90 dni z okresu pandemii wywołanej koronawirusem. Zapiski z "czasów zarazy" mogą przyjąć formę dziennika, pamiętnika, bloga lub vloga, a przekazać można je w formie rękopisu, wydruku, dokumentu elektronicznego lub linka.
Autorzy mogą uzupełniać swoje relacje o zdjęcia, rysunki, ilustracje, nagrania, prezentacje i inne istotne z ich punktu widzenia elementy.
W konkursie mogą brać udział zarówno dorośli, jak i dzieci i młodzież do lat 18. Zgłoszenia można nadsyłać pocztą lub drogą mailową do 31 lipca 2020 roku. Pula nagród to 28 tysięcy złotych. Więcej informacji na temat konkursu na stronie www.archiwa.gov.pl w zakładce „Archiwum Pandemii”.
IAR/PR24/dad