Łączna wartość działań pomocowych rządu dla kultury od początku pandemii wyniosła ponad 6 miliardów złotych. Wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, prezentując informacje na ten temat na posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, podkreślił, że tarcza dla sektora kultury to wsparcie wielowymiarowe, adresowane do wszystkich środowisk, instytucji i obszarów polskiej kultury. „To wsparcie ma charakter holistyczny i wyraża odpowiedzialność polskiego państwa za funkcjonowanie polskiej kultury oraz sprawczość polskiego rządu. Wyrazem tej polityki kulturalnej są bezsprzeczne fakty. W ciągu ostatnich pięciu lat budżet na polską kulturę zwiększył się o ponad 40 procent i to umożliwiło podjęcie odpowiedzialności państwa polskiego za wielkie obszary polskiej kultury" - zaznaczył wicepremier.
Piotr Gliński omówił szczegółowo siedemnaście konkretnych rozwiązań w ramach sektorowej tarczy antykryzysowej dla kultury. To między innymi: wielomilionowa pomoc dla przedsiębiorstw z branży kultury, NGO-sów, osób samozatrudnionych i na umowach cywilno-prawnych w ramach Tarczy Antykryzysowej, program "Kultura w sieci", wielokrotne zwiększenie pomocy socjalnej oraz puli stypendiów ministra, specjalne wsparcie dla branży filmowej czy Tarcza dla literatów. Resort przygotował też, między innymi, projekt Funduszu Wsparcia Kultury - wart 400 mln zł pakiet pomocowy dla kultury. Objął on instytucje samorządowe, przedsiębiorców oraz organizacje pozarządowe prowadzące działalność kulturalną w obszarze teatru, muzyki lub tańca.
Minister Gliński ocenił, że częściowe odmrożenie instytucji kultury w ostatnich tygodniach było wielkim sukcesem. Ludzie tłumnie bowiem udali się do instytucji kultury, ale w reżimie sanitarnym. „Nie mamy żadnych informacji - a monitorujemy to na bieżąco - żeby jakiekolwiek ogniska pandemiczne w instytucjach kultury były (…), a frekwencja była po prostu niebywała. Polacy byli żądni kontaktu z kulturą i to się objawiało także w kolejkach przed instytucjami kultury. To pięknie świadczy o tym, jak nasze instytucje kultury funkcjonują" - podkreślił Piotr Gliński. Dodał, że rozpatrywane są kolejne mechanizmy wsparcia dla sektora kultury, między innymi, poszerzenie możliwości postojowego dla freelancerów.
Wicepremier podkreślił także, że resort monitoruje na bieżąco sytuację w instytucjach, które prowadzi i współprowadzi, ale nie ma narzędzi, by monitorować sytuację każdej samorządowej instytucji kultury. "Musimy jasno opinii publicznej przekazać: minister ma w tej chwili aż 120 instytucji pod sobą, o 53 więcej niż to było pięć lat temu i na to ma środki państwowe. Natomiast nie ma możliwości w związku z reformą polskiej kultury sprzed lat w takiej samej skali wspierać i monitorować działalności instytucji samorządowych" - wyjaśnił Piotr Gliński.
IAR/PP