Redakcja Polska

W Wilnie zostanie zaprezentowana wystawa poświęcona wybitnym polskim twórcom

17.03.2021 09:03
"Trudny wiek. Szapocznikow - Wajda - Wróblewski" to tytuł wystawy, która w sobotę zostanie otwarta w wileńskim muzeum sztuki współczesnej MO. W środę po południu odbędzie się jej prezentacja
Audio
  • W Wilnie zostanie zaprezentowana wystawa poświęcona wybitnym polskim twórcom. Materiał Kamila Zalewskiego
  • Na wystawie zostaną przedstawione dzieła najwybitniejszych polskich twórców powojennych - rzeźbiarki Aliny Szapocznikow, reżysera filmowego Andrzeja Wajdy i malarza Andrzeja Wróblewskiego. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Andrzej Wajda w 2012 roku
Andrzej Wajda w 2012 roku Shutterstock/Marcin Niemiec

Na wystawie zostaną przedstawione dzieła najwybitniejszych polskich twórców powojennych - rzeźbiarki Aliny Szapocznikow, reżysera filmowego Andrzeja Wajdy i malarza Andrzeja Wróblewskiego. Jak mówi Birute Zimnicka, koordynatorka projektów muzeum MO, jest to największy dotąd i najbardziej ambitny projekt, przygotowany przez tę placówkę. - Realizujemy go we współpracy z 25 instytucjami. Przywozimy prace ze zbiorów muzealnych i prywatnych z całej Europy - zaznacza.

Na wystawie będzie można zobaczyć około 120 dzieł, pochodzących z 5 krajów. Partnerem projektu jest Instytut Polski w Wilnie. Kierowniczka placówki Dorota Mamaj zaznacza, że dramatyczne przeżycia Aliny Szapocznikow, Andrzeja Wajdy i Andrzeja Wróblewskiego odcisnęły piętno na ich twórczości. Ponadczasowość ich dzieł jest aktualna również dzisiaj. "Co prawda nie mamy do czynienia z działaniami wojennymi, ale problemy, z jakimi boryka się Europa, w dużej mierze są podobne do tych, których doświadczali ci wielcy artyści - powiedziała Dorota Mamaj.

Wystawa jest też symbolicznym powrotem do Wilna Andrzeja Wróblewskiego. Artysta urodził się i wychował w dzisiejszej stolicy Litwy. Związek malarza z miastem i jego znaczenie w XX wieku były jednym z głównym powodów zorganizowania tej ekspozycji w Muzeum MO.

Kuratorką wystawy jest polska krytyk sztuki Anda Rottenberg. Sam tytuł - "Trudny wiek" - został zainspirowany rzeźbą Aliny Szapocznikow, która nosi tę samą nazwę. Wystawa jest wariacją ekspozycji "Perspektywa dorastania. Szapocznikow-Wróblewski-Wajda", prezentowanej w 2018 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach.

IAR/dad

Ekshumacje na Westerplatte. Najprawdopodobniej podjęto szczątki mjr. Sucharskiego

16.03.2021 14:06
Na Westerplatte w Gdańsku ekshumowano szczątki należące najprawdopodobniej do majora Henryka Sucharskiego, komendanta Wojskowej Składnicy Tranzytowej podczas obrony półwyspu w 1939 roku.

Stadion piłkarski we Lwowie chcą nazwać imieniem Stepana Bandery

16.03.2021 14:48
Arena Lwów - stadion piłkarski zbudowany na Euro 2012 chcą nazwać imieniem Stepana Bandery. Taką decyzję podjęli na wtorkowym posiedzeniu deputowani Lwowskiej Rady Obwodowej.