Redakcja Polska

Zmarł Wiesław Gołas, jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów

09.09.2021 11:59
Jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów, wykonawca kultowej piosenki "W Polskę idziemy", odtwórca ponad 120 ról filmowych, kabaretowych, teatralnych i telewizyjnych, Wiesław Gołas zmarł w czwartek rano. Miał 90 lat.
Audio
  • Zmarł Wiesław Gołas, popularny aktor filmowy, teatralny i kabaretowy. Miał 90 lat. [POSŁUCHAJ]
Wiesław Gołas przez 30 lat był aktorem Teatru Dramatycznego i Polskiego.
Wiesław Gołas przez 30 lat był aktorem Teatru Dramatycznego i Polskiego. Foto: PAP/Jakub Kamiński

Był znany z takich filmów jak: "Żona dla Australijczyka", "Poszukiwany, poszukiwana", czy seriali - "Czterej pancerni i pies" i "Kapitan Sowa na tropie". Artysta wszechstronny, którego talent i kunszt aktorski przez wiele lat mogliśmy podziwiać na scenie, w filmie i w kabaretach. Sympatię widzów zdobył dzięki znakomitym rolom komediowym, choć stworzył też wiele świetnych kreacji dramatycznych. Znany z występów w kabarecie "Dudek" i "Kabarecie Starszych Panów", wykonawca piosenki "W Polskę idziemy", współtwórca kabaretu "Koń". W czasie II wojny światowej działał w ruchu oporu, był członkiem "Szarych Szeregów".

Popularność, a także uznanie krytyki przyniosła mu tytułowa rola w filmie "Ogniomistrz Kaleń" Ewy i Czesława Petelskich z 1961 roku. Ugruntowała ją kreacja tytułowego inspektora w serialu Stanisława Barei "Kapitan Sowa na tropie" z 1965 roku, który był jednym z pierwszych hitów naszej telewizji.


Posłuchaj
00:20 11285586_2.mp3 Sympatię widzów zaskarbił sobie znakomitymi kreacjami komediowymi. Jak powiedział kiedyś w wywiadzie dla Polskiego Radia - ludzie oczekują od niego uśmiechu i rozrywki (IAR)

 

Łącznie Wiesław Gołas zagrał w niemal 100 filmach, wśród nich: "Dzięcioł", "Brunet wieczorową porą", "Nie ma róży bez ognia", "Zaklęty dwór", czy seriale - "Droga" i "Alternatywy 4". Częściej odtwarzał role drugoplanowe, znakomicie portretując ciekawe i barwne postacie o wyrazistych charakterach. Występował w niewielkich, ale znaczących epizodach, kreując na przykład Franciszka w "Grze" Jerzego Kawalerowicza, piekarza w "Dziurze w ziemi" Andrzeja Kondratiuka, czy Stefana Czarnieckiego w "Potopie".

W latach 1955-1985 występował na deskach warszawskiego Teatru Dramatycznego, potem - Polskiego. Współpracował ze znakomitymi reżyserami. U Konrada Swinarskiego wystąpił jako Brighella w "Księżniczce Turandot" Carla Gozziego, u Jana Świderskiego zagrał Korczakiewa w "Ożenku" Mikołaja Gogola, a w "Zemście" Aleksandra Fredry, reżyserowanej przez Gustawa Holoubka - swą ulubioną postać Papkina. Współpracował również z Kazimierzem Dejmkiem i Andrzejem Łapickim. Grał także w Teatrze Telewizji.


Posłuchaj
00:30 11285657_1.mp3 Minister Gliński mówił w TVP Info, że w czasie II Wojny światowej Wiesław Gołas był też harcerzem Szarych Szeregów (IAR)

 

Otrzymał wiele nagród i odznaczeń, między innymi w 2009 roku Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".


IAR/dad