Magdalena Parys jest polską pisarką w Niemczech. Jej twórczość jest tłumaczona na wiele języków i nagradzana w międzynarodowych konkursach. Otrzymała miedzy innymi Nagrodę Literacką Unii Europejskiej w 2015 roku.
00:33 12907405_1.mp3 O swojej twórczości, a także o swoich doświadczeniach Magdalena Parys opowiedziała korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej (IAR)
Szczególnym uznaniem krytyków i czytelników cieszy się francuskie wydanie "Magika". Dziennik "Le Monde" porównał twórczość Magdaleny Parys do twórczości Tomasza Manna. Jej ostatnia powieść "Książę" porusza temat ruchów nacjonalistycznych we współczesnych Niemczech. - Od ponad 40 lat mieszkam w Niemczech, przeżyłam upadek muru, żyłam w dwóch systemach. Mam wrażenie, że te przeżycia i to wszystko co zdążyłam zaobserwować, przerabiam w tych książkach i oddaję jako dorosła kobieta i pisarka. Podczas tego panelu chciałabym opowiedzieć o tym, o czym się otwarcie nie mówi, o lękach Europejczyków. Chciałabym jako osoba, która tak dużo pisze o II wojnie światowej i wszystkich napięciach w Europie, trochę dać nam otuchy i spokoju - podkreśliła Magdalena Parys w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką.
Maria Winiarska z Instytutu Polskiego Brukseli powiedziała, że Targi Książki są największym wydarzeniem literackim dedykowanym książce w Belgii. - Istnieją ponad 50 lat. Są wydarzeniem frankofońskim, to znaczy prezentują pisarzy piszących w języku francuskim, pisarzy międzynarodowych tłumaczonych na język francuski i prezentują wydawców francuskojęzycznych - dodała.
Katarzyna Krause, kierująca Instytutem Polskim, zwróciła uwagę, że ten rok jest dla Polski i Polaków rokiem szczególnym w związku z 20-leciem wejścia Polski do Unii Europejskiej. A udział polskiej pisarki w brukselskich Targach Książki wpisuje się w te obchody i jest jednym z flagowych wydarzeń.
IAR/dad